A magyarok most borúsabb kilátásokat látnak, mint a járvány idején, míg a világ többi része jobbnak ítélte a 2022-es évet az előzőnél – derül ki az Ipsos 36 országot érintő felméréséből. A helyiek globális recessziótól tartanak.
Az Ipsos öt kontinens 36 országában végzett online közvélemény-kutatást, amelyben arra kérte az embereket, hogy értékeljék 2022-t, és osszák meg általános kilátásaikat az új évre – adta hírül az index.hu.
Úgy tűnik, Szaúd-Arábia volt a legoptimistább ország, polgárainak mindössze 44 százaléka fejezte ki pesszimista érzelmeit az idei évet illetően. Érdekes módon a legtöbben kevésbé érezték negatívan a 2022-es év történéseit. Ennek ellenére a magyarok 66 százalékkal a legreménytelenebbek közé tartoztak. A törökök a legrosszabbnak ítélték körülményeiket, míg az izraeliek voltak a legelégedettebbek azzal, hogy milyen irányba tartanak.
A megkérdezett magyarok 87 százaléka úgy számolt, hogy 2022 csak rosszat hozott hazája számára, miközben ez az arány csak 73 százalék volt a globális átlagban. A tavalyi felméréshez képest 8 százalékkal több magyar ítélte szerencsétlenebbnek az idei évet. A többi ország lakosainak átlagos pesszimizmusa 4 százalékkal csökkent tavalyhoz képest.
Csalódást keltő kilátások a jövőre nézve
A felmérés a lakosság 2023-ra vonatkozó kilátásait is vizsgálta, a válaszadók 79 százaléka arra számít, hogy az infláció és az áremelkedés meghaladja a jelenlegi ütemet. A legtöbben kételkedtek abban, hogy a béremelések valaha is megfelelnek az inflációnak. 68 százalékuk magasabb munkanélküliségre számított, a megkérdezettek fele egy esetleges tőzsdekrach miatt aggódott, míg néhányan még azt sem zárták ki, hogy hamarosan a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére szorulna országuk.
Csak 40 százalék gondolta úgy, hogy az ukrajnai háború 2023-ban véget ér, az indiaiak a legmagabiztosabbak, a japánok pedig a legpesszimistábbak. A magyarok 36 százalékkal a középmezőnyben voltak. Ezzel kapcsolatban az összes megkérdezett 54 százaléka tartott egy esetleges atomtámadástól, ami 20 százalékkal volt magasabb a háború kitörésének évéhez képest.
Ami a klímaváltozást illeti, az indonézek 83 százaléka számít szélsőséges időjárási eseményekre, míg a szaúd-arábiaiak ezek miatt aggódnak a legkevésbé.
A magyarok mindössze 65 százaléka tart az éghajlati viszonyok romlásától, ami a skála közepén hagy minket.
A koronavírussal kapcsolatban a válaszadók 60 százaléka nem számít további korlátozásokra. 56 százalék úgy számol, hogy egyre többen élnek majd az online világban, míg 37 százalékuk nem lát reális esélyt a négynapos munkahétre.
Arra a kérdésre, hogy az emberek toleránsabbak lesznek-e a következő évben, a válaszadók 34 százaléka adott pozitív választ. A magyarok mindössze 14 százaléka és a japán állampolgárok 12 százaléka ítélte meg negatívan a dolgot. Az összes kérdést figyelembe véve Magyarországon volt a legtöbb nemleges válasz, összesen 77 százalék.
Forrás: index.hu