„A bővítés az Európai Unió biztonsági, gazdasági és politikai érdeke” – mondta Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselője kedden Brüsszelben, az Európai Parlament (EP) külügyi ülése után. bizottság (AFET) a nemzeti parlamentek külügyi bizottságainak küldötteivel.
Nacsa Lőrinc azzal érvelt, hogy nem csak az igaz, hogy az Európai Unió erősebb lesz a bővítéssel, hanem az is, hogy minden hónap késés gyengíti azt.
„Magyarország számára elfogadhatatlan, hogy az Európai Uniót gyengítse a bővítési folyamat késése.
Biztonsági szempontból, háborús időkben és a migráció jelentette kihívásokkal szemben alapvető érdekünk, hogy a nyugat-balkáni országok csatlakozzanak az EU-hoz”
ő mondta.
A KDNP frakcióvezető-helyettese rámutatott: amióta Horvátország tíz évvel ezelőtt csatlakozott az EU-hoz, eggyel csökkent az uniós tagállamok száma, ami szerinte „szégyenletes jelentés” az EU számára.
Elmondta, hogy a magyar Országgyűlés szakértőket küld a csatlakozni kívánó országoknak a szükséges kritériumok teljesítéséhez, és számos programmal támogatja az EU-csatlakozásra vágyó országok parlamentjeit. Ez az EU keleti és déli szomszédságában lévő partnerországokra egyaránt igaz – hangsúlyozta.
Magyarország mindig az Európai Unió napirendjén tartja a bővítés kérdését, és schengeni csatlakozást javasol az EU-n kívüli országoknak. Fő célja a bővítési folyamat felgyorsítása és annak biztosítása, hogy a nyugat-balkáni országok uniós integrációja ne szenvedjen további késéseket – tette hozzá.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, hogy az EP külügyi bizottsága az ülésen megszavazta Bosznia-Hercegovináról szóló éves jelentését.
Hangsúlyozta, hogy ez a jelentés, mint a legtöbb Nyugat-Balkánról szóló jelentés, érzéketlen a régió összetett problémáival szemben. Ahelyett, hogy figyelmesebbek és érzékenyebbek lennének, az ilyen szövegek elfogadása csak fokozza a konfliktusokat a térségben – hangsúlyozta.
A jelentés ahelyett, hogy segítene megoldást találni, feszültséget szít, és rontja az EU és a Nyugat-Balkán közötti viszonyt, ami Európa számára kulcskérdés.
mondta Gál Kinga.
Érthetetlen és elfogadhatatlan, hogy a jelentés nyíltan magyar cégeket támad, és azt „egy magyar baloldali EP-képviselő”, Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom EP-képviselője kezdeményezte. Gál hozzátette: felháborító, hogy a magyar baloldali EP-képviselő javaslatai a Bosznia-Hercegovinában működő magyar cégeket támadták, erősebb ellenőrzést követelve felettük, és igazságtalanul összekeverték őket a kínai cégekkel.
Via Hirado.hu; Kiemelt kép: MTI/Hegedüs Róbert