A forint 2023 második negyedévében tovább erősödött. Az év első felében a magyar fizetőeszközt csak a mexikói peso teljesítette jobban. Az ok továbbra is a rendkívül magas kamatláb a végrehajtott irányadó kamatcsökkentés ellenére – közölte portfolio.hu.
A tavalyi történelmi mélypont után a 2023-as év egyértelműen a forint erősödéséről szól, as
a magyar fizetőeszköz az euróhoz képest közel hét százalékkal, a dollárral szemben pedig 8,3 százalékkal drágult az év eleje óta.
Ehhez az is kellett, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) október közepén rendkívüli, 500 bázispontos kamatemelésről döntsön. Májusban a jegybank megkezdte az irányadó kamat csökkentését, de ez a jelek szerint nem fékezte meg a magyar fizetőeszköz erejét.

A Magyar Nemzeti Bank központi épülete. Fotó: Wikipedia.org
A forint is jól teljesített a régióban, a lengyel zloty év eleje óta 5,4 százalékkal, a cseh korona 1,65 százalékkal erősödött az euróval szemben.
A magas kamatszint különösen előnyös az úgynevezett carry trade ügyleteknél, ahol a jelentős kamatkülönbözeten a befektetők akkor is kereshetnek, ha az árfolyam nem mozog jelentősen. A magyar kamatszint viszont elvette a kedvét a forinttal szemben spekuláló befektetőknek, hiszen a kamatkülönbözeten havi másfél százalékot veszítettek, amit a magyar fizetőeszköz gyengülésének kellett volna kompenzálnia.
Természetesen a magas kamat nem minden:
A forint jelentős erősödéséhez hozzájárult a kedvező nemzetközi hangulat, a dollár gyengülése, valamint az elmúlt fél évben a földgáz világpiaci árának csökkenése.
Előbbi a feltörekvő piacok iránti befektetői kedvet támogatta, utóbbi pedig jelentősen javította a magyar gazdaság külső pozícióját, mert energiaimportra támaszkodik.
Az elmúlt három hónap árfolyammozgásait tekintve a forint teljesítménye kevésbé markáns, a magyar fizetőeszköz a középmezőny tetején, az euró pedig a sáv végén volt egy hete.
Az elmúlt hetekben voltak arra utaló jelek, hogy a forint nem erősödhet a végtelenségig, a folyamat a 370-es szint környékén elakad, a forint pedig szűk sávba szorult. A technikai tényezőkön túl
Ebben az MNB kamatcsökkentései is közrejátszhattak, a legutóbbi két találkozón 100-100 bázisponttal csökkentették az irányadó rátát, és most 16%-on áll.
Ez azonban így is rendkívül magas, hiszen a régióban hét százalék körül mozognak a kamatok, például Lengyelországban és Csehországban.
Persze a forintnak még vannak kockázatai,
amelyek közül a legfontosabb régóta az uniós források sorsa,
esetleg komoly fejfájást okozva az év második felében. Ha nem sikerül megegyezni, a befektetők előbb-utóbb ismét erre a kérdésre fókuszálhatnak, és ez a forint emelkedése végét jelentheti, párhuzamosan a további kamatcsökkentéssel.
Kiemelt kép: Pixabay.com