Bill D’Agostino, a Médiakutató Központ tudományos főmunkatársa a Kossuth Rádiónak adott interjút, amelyben egyebek mellett elmondta, hogy az amerikai kormány és a nagy hírügynökségek nem tájékoztatják megfelelően a közvéleményt, ami megkönnyíti a pletykákat. és az összeesküvés-elméletek megfelelő információ hiányában repülni. Nem utolsósorban emiatt az emberek bizalmatlanná válnak a médiával és a kormánnyal szemben is.
A kutató azt állítja, hogy valami egyértelműen elromlott az Egyesült Államok sajtójával és a sajtószabadsággal. Az ilyen vélemények fényében érthetetlen, hogy a Biden-kormány rendszeresebben foglalkozik a magyarországi sajtószabadsággal, mint az amerikaival, ezért indítja USAID projektjét, annak ellenére, hogy Magyarországon a médiapluralizmus. virágzik.
A kutató szerint az amerikai kormányzat sok esetben hallgat, és nem szívesen ad tájékoztatást az állampolgároknak. Még ha meg is teszi, csak azt adja, amit adni szándékozik, de nem válaszol további kérdésekre – mutatott rá Bill D’Agostino, hozzátéve, hogy ennek eredményeként az amerikai népnek nincs teljes képe arról, hogy mi történik az országukban. . Élesen bírálta a Biden-adminisztrációt is, mondván, úgy tűnik számára, hogy jobban érdekli őket a polgárok homályban tartása, mint a tájékoztatás.
D’Agostino is kiemelte annak a veszélyét
minél kevesebb kézzelfogható információ jut el a nyilvánossághoz, annál több lesz a spekuláció és a találgatás.
Valójában az emberek elkezdik pótolni az agyuk réseit, ha nincs átfogó képük arról, hogy mi történik. A kutató szerint azonban a titoktartás az amerikai kormányzat politikai kultúrájának nagy részévé vált, miközben sokan változást szeretnének látni.
Milyen következményekkel jár az ilyen titkolózás? A bizalom elvesztése és a szkepticizmus növekedése természetesen – mutat rá D’Agostino, hozzátéve, hogy a kormányok gyakran észre sem veszik álláspontjuk kifejtését, ami azt sugallja, hogy úgy gondolják, nem kell magyarázniuk az állampolgároknak. Mint mondta, nem véletlen, hogy a közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak többsége pártállástól függetlenül nem bízik a kormányban.
Valójában a Pew Research Center egy tavaly júniusi közvélemény-kutatásban azt találta, hogy az amerikaiak továbbra is mélységesen bizalmatlanok és elégedetlenek kormányukkal szemben, és csak 20%-uk mondta azt, hogy bízik abban, hogy a kormány szinte mindig vagy legtöbbször helyesen cselekszik. Rámutattak arra is, hogy közel két évtizede alacsony a közbizalom a szövetségi kormány iránt, így a negatív jelenség nem teljesen új keletű. Ugyanakkor a felnőttek 65%-a – köztük a Demokrata Pártban és a Republikánus Pártban is közel azonos részesedéssel – azt állítja, hogy a helyi, állami vagy szövetségi szintű hivatalt keresők mindegyike vagy a legtöbben saját személyes érdekeiket szolgálják. , nem a közösségeik.
A Kossuth Rádiónak adott interjújában D’Agostino arra is rámutatott, hogy az emberek nem csak a kormányban, hanem a sajtóorgánumokban is bizalmatlanok. Szerinte,
A kutatások azt mutatják, hogy az emberek sok esetben nem értenek egyet a tolvajlandó narratívával, és tudatában vannak annak, hogy a média megpróbálja rájuk erőltetni az események saját kreált változatát.
Éppen ezért máshol keresnek információt, de ezek az információk gyakran megalapozatlanok és hamisak.
A médiába vetett közbizalommal kapcsolatban a Gallup tavaly októberi közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak mindössze 7 százaléka mondja azt, hogy „nagyon” bízik a médiában, míg 27 százalékuk „meglehetősen”. Ugyanakkor az amerikai felnőttek 28%-a azt mondja, hogy nincs túlzottan önbizalma, 38%-uk pedig azt, hogy egyáltalán nem bízik az újságokban, a tévében vagy a rádióban. Eközben a Pew Research Center tavalyi kutatása kimutatta, hogy a 30 év alatti amerikai felnőttek majdnem olyan nagy valószínűséggel bíznak a közösségi oldalak információiban, mint a nemzeti hírügynökségek információiban, amelyek aggasztó képet mutatnak, mivel sok álhír lehet. a közösségi médiában.
Bill D’Agostino szerint sokan vannak az Egyesült Államokban, akik úgy érzik, hogy a média nem őszinte hozzájuk, és a növekvő bizalmatlanságot magának a médiának a viselkedése okozta. A nagyobb sajtóorgánumok azonban továbbra sem hajlandók kellő önvizsgálatot végezni, és nem hajlandók reflektálni azokra a vádakra, amelyek szerint az információhoz való hozzáállásuk okozta a problémát – zárta a kutató.
Kiemelt fotó a Facebookon/Joe Bidenen keresztül