Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Karának épülete
A gyógyszeripar fejlesztését célzó megállapodást írt alá az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a japán műszergyártó, a JASCO Corporation. A bejelentés az Egyetem Innovációs Központ Területi Innovációs Platform rendezvényén hangzott el Budapesten.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára elmondta, hogy a gyógyszeripar fejlesztését célzó együttműködés jó területre összpontosul. Magyarország új innovációs programja, a Neumann János Program egyebek mellett az egyetemek gazdasággal való összekapcsolására, az innovatív induló vállalkozások finanszírozásának segítésére és a doktoranduszok számának növelésére fókuszál.
Nagy a tudományos verseny a világon, és még jobban kell teljesítenünk a tudományos teljesítmény terén”
– emelte ki.
Ezzel kapcsolatban megemlítette az Eötvös Lóránd Kutatói Hálózat eredményalapú megújítását, a Nemzeti Innovációs Ügynökség létrehozását, valamint a Kutatási Tanács létrehozását.
Darázs Lénárd, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektorhelyettese elmondta
nagy hangsúlyt fektetnek a kutatások kiaknázására, és az intézmény már jelentős kutatási potenciált halmozott fel.
Ezek jó alapot adnak az egyetem sikeres részvételéhez a Neumann János Programban. Az egyetemen kiemelkedő kutatási eredmények születnek, amelyek társadalmi, gazdasági és technológiai haszna megkérdőjelezhetetlen.”
Az egyetem honlapja szerint a japán cég és az ELTE együttműködik, hogy műszereiben Kardos József és Micsonai András, az egyetem Biokémiai Tanszékének kutatóinak fehérjeszerkezet-elemző módszerét alkalmazzák. Az új módszerrel a fehérjék másodlagos szerkezete a CD-spektrumból sokkal pontosabban megbecsülhető, mint a korábbi algoritmusok.

Darázs Lénárd rektorhelyettes és Szato Kendji, a Jasco (LR) vezérigazgatója. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A japán JASCO Corporation piacvezető a legújabb innovatív technológiákat alkalmazó optikai spektroszkópiai és kromatográfiás műszerek fejlesztésében és gyártásában. A vállalat öt kontinens 57 országában biztosítja a műszereket tudományos kutatásokhoz és ipari alkalmazásokhoz.
MTI-n keresztül, Kiemelt fotó a Facebookon/ELTE Természettudományi Kar