Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrégiben megerősítette, hogy hamarosan 700 külföldi embercsempész szabadul a magyar börtönökből. Ezt egy újonnan elfogadott rendelet tette lehetővé, amely kiterjesztette az elítélt bűnözők reintegrációs őrizetrendszerének alkalmazását.
Ez a döntés várhatóan több milliárd adófizető forintot takarít meg, és példátlan az ország történetében. Nem mindenki van azonban elragadtatva. A Demokratikus Koalíció ellenzéki párt most azzal vádolja a kormányt, hogy csaknem ezer veszélyes bűnözőt enged szabadon az utcákon – írja a Szeretlek Magyarország.
Reintegrációs őrizet
A reintegrációs őrizet az őrizet egy speciális formája, amely segíti a fogvatartottakat a társadalomba való gyorsabb és egyszerűbb visszailleszkedésben. Már régóta elérhető a magyar elítéltek számára. Lehetővé teszi a börtönbüntetésre ítéltek számára, hogy a börtönbüntetés befejezése előtt visszatérjenek otthonaikba, és ott töltsék le a hátralévő időt. Ez azonban nem jelenti az ítélet érvénytelenítését. Például továbbra is kötelező a mozgásukat nyomon követő elektronikus lábmandzsetta viselése.
A nemrég elfogadott rendelet ezt a lehetőséget most kiterjeszti az embercsempészetért elítélt külföldiekre is. Ebben az esetben azonban úgy tűnik, hogy úgy működik, mint egy kiszabadulási kártya. A változás által érintettek 72 órát kapnak, hogy elhagyják Magyarország területét. Ha nem teszik meg, ismét börtönbüntetésre ítélik őket. A börtönből való távozás után ezek a bűnözők visszatérhetnek hazájukba, hogy felügyelet mellett folytathassák büntetésüket. Kérdéses azonban, hogy valójában hányan teszik ezt.
A határozat célja
Gulyás Gergely közleményében a döntés gazdasági előnyeit hangsúlyozta.
„Túlzsúfoltság van a börtönökben, és ezzel tisztában vagyunk. Strasbourg így próbál több pénzt kicsikarni a magyar államból. Helyes döntés tehát, hogy nem a magyar adófizetők pénzéből tartják folyamatosan fogva a több száz embercsempészt, akik jelenleg magyar börtönökben vannak.”
– mondta a miniszter.
Az elítéltek elengedésének fő hajtóereje az, hogy ne terheljék többé a magyar adófizetőket. Az elmúlt években folyamatosan nőtt az embercsempészetért elítéltek és bebörtönzöttek száma. Tizenhárom százalékuk 73 különböző országból származik, ami a teljes összegből 2600-at tesz ki. Közülük most 700-at, többségében a környező országokból érkezőket kiutasítják Magyarországról.
Forrás: Szeretlek Magyarország