Miközben Európa a gazdasági és energiaválsággal küszködik, az energiaárak is kicsúsztak az ellenőrzés alól, ami a rezsiköltségeket is kihatta, súlyos terheket róva a lakosságra. Magyarországon azonban továbbra is érvényben vannak a korábban bevezetett, átlagos fogyasztásra csökkentett rezsi árak, és ebből sok háztartás profitál. Talán ezért nem érzi a magyarok többsége, hogy jelentősen emelkedtek a rezsijei tavaly óta – derül ki a Nézőpont Intézet felméréséből.
A kormánypárti agytröszt december elején készítette el a felmérést, amelyből kiderül, hogy a válaszadók 31 százaléka azt mondta, hogy költségei egyáltalán nem változtak, míg 39 százalékuk csak kismértékben emelkedett.

Összességében a magyarok 70 százaléka érzi úgy, hogy a rezsi számlái nem emelkedtek jelentősen a tavalyi évhez képest, míg 22 százalékuk mondta azt, hogy sokat emelkedett.
A Nézőpont Intézet a pártpreferenciák szempontjából is megvizsgálta a válaszokat, és megállapította, hogy még a kormánykritikus válaszadók többsége sem gondolja úgy, hogy jelentősen emelkedtek a rezsiköltségek. 23 százalékuk azt mondta, hogy a költségek nem változtak, míg 45 százalékuk enyhén, 29 százalékuk pedig nagyon sokat. A magyar ellenzék korábban többször is felszólalt a megszorítások ellen,
A kormánypárti válaszadók között nagyobb arányban voltak azok, akik úgy érezték, nem történt változás. Közülük 41 százalékuk azt mondta, hogy a rezsi költsége nem változott, 37 százalékuk pedig enyhén emelkedett. A kormánypárti felmérésben a magyarok 14 százaléka mondta azt, hogy nagyon drágultak a rezsi.
A magyar kormány a nyáron jelentette be, hogy eltörli a jelenlegi rezsicsökkentéseket és új szabályokat vezet be.
Ennek eredményeként az átlagos küszöbértékeket határozták meg viszonyítási alapként a fogyasztók számára. Az átlag alatt fogyasztók továbbra is a kedvezményes árat fizetik, a határt túllépők viszont a határérték feletti fogyasztásért a piaci árat.
Ez azt jelentette, hogy az együtt élő nagycsaládosok vagy a nagy házban lakók ősztől magasabb számlákra számíthatnak, és még mindig sok elavult fűtésű ingatlan van Magyarországon. A magasabb árak azonban arra is ösztönözték az embereket, hogy elkezdjenek kevesebbet fogyasztani, és ez a különböző felmérések szerint sikeres is volt, és nem csak az állampolgárok, hanem a kormányzat körében is.
Kiemelt fotók a Pixabay Nézőpont Intézetén keresztül