A Pulzus Media Research közvélemény-kutatása, amelyet a 24.hu készített, lesújtó képet mutat arról, mit gondolnak az emberek a kórházakról.
A felmérés szerint:
- Az emberek 37 százaléka szerint a legtöbb kórházban méltatlan körülmények között látják el a betegeket, további 15 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a legtöbb kórházban katasztrofálisak a körülmények, mind a kórház épületét, mind annak technikai felszereltségét tekintve.
- 74 százalékuk elégedetlen a kórházak tisztaságával, 54 százalékuk szerint a fürdőszobák és a WC-k koszosak és kopottak, nincs bennük vécé ülőke, papír, szappan vagy kéztörlő. 32, illetve 25 százalék mondta azt, hogy a közös kórházi helyiségeket nem takarították ki megfelelően. 14 százalékuk találkozott már rovarokkal (csótányokkal, pókokkal, vérszívókkal) kórházi tartózkodása alatt.
- 88 százalékuk elégedetlen a kórházak higiéniájával. 50 százalékuk tud vagy hallott valakiről, aki kórházban kapott fertőzést.
- 56%-uk nagyon (41%) vagy nagyon (15%) fél attól, hogy akár ő, akár egy kórházban ápolt hozzátartozója fertőzést kap.
- 91 százalékuk egyértelmű összefüggést lát a betegellátás szakmai színvonala és a kórházi körülmények között, vagyis hogy a higiéniai hiányosságok és az ebből adódó kórházi fertőzések veszélyeztethetik a betegek egészségét és életét.
- 69%-uk úgy gondolja, hogy a kórházaknak több pénzt kellene kapniuk a kórházi épületek működésének és karbantartásának javítására.
A kormány szerint minden rendben
A kormány elkötelezett a magyar egészségügy fejlesztése mellett – mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn, megjegyezve, hogy jövőre 425 milliárd forinttal (1,13 milliárd euróval) bővül az egészségügyi költségvetés a tavalyihoz képest.
Az egészségügyi kiadások 1100 milliárd forintról 3200 milliárdra nőttek az elmúlt évtizedben – mondta Rétvári a Semmelweis-nap alkalmából tartott díjátadón, hozzátéve, hogy az orvosok száma is érezhetően emelkedett, évente 1-1500-an végeznek orvosi egyetemet, 15. több mint tíz évvel ezelőtt.
Míg 2010-ben közel 34 ezer orvos volt, ez több mint 40 ezerre nőtt, addig a külföldre jelentkezők egyharmadára csökkent – mondta.
Retvari az egészségügyi ellátórendszert mintegy 70 éve torzító, úgynevezett hálapénz tilalmának pozitív hatásait jegyezte meg, hozzátéve, hogy tavaly év végén még csak a magyarok 1 százaléka látta problémaként a hálapénzt.
Júliusban várva várt béremelést kapnak a magyar egészségügyi dolgozók, részletek ITT.