Orbán Viktor miniszterelnök az ukrajnai háborúról, az energiaárakról, az uniós forrásokról és a Qatargate-i korrupciós botrányról beszélt egy karácsonyi interjúban.
Ez volt az elmúlt harminc évtized legveszélyesebb éve – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzet című konzervatív napilap szombaton megjelent karácsonyi interjújában. Közölte: Magyarország azzal a veszéllyel néz szembe, hogy belerángat az ukrajnai háborúba, és az energia árának emelkedése is veszélyes irányba taszította Magyarországot.
Orbán Viktor megismételte azt a magyar álláspontot, miszerint a háborúban tűzszünetre, majd béketárgyalásokra van szükség, és azt mondta,
Ukrajna csak addig folytathatja a harcot, amíg az Egyesült Államok pénzzel és fegyverrel támogatja őket. Ha az amerikaiak békét akarnak, akkor béke lesz.
Magyarország álláspontjával kapcsolatban azt mondta, Magyarország „magyarbarát”. „Arra a kérdésre, hogy a történelem jó vagy rossz oldalán állunk, az a válaszunk, hogy a történelem magyar oldalán állunk” – magyarázta.
Támogatjuk és segítjük Ukrajnát, érdekünk a szuverén Ukrajna túlélése, és érdekünk, hogy Oroszország ne jelentsen biztonsági fenyegetést Európára. Nem áll azonban érdekünkben feladni minden gazdasági kapcsolatunkat Oroszországgal,
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
A Magyarország és az Európai Bizottság között az ország uniós forrásairól folytatott tárgyalásokról szólva Orbán azt mondta, „Brüsszel fegyvert faragott magának azzal, hogy pénzeket von vissza Magyarországnak – és ezt használja is”.
Az úgynevezett Qatargate-i korrupciós botrányra, amelyben az Európai Parlament prominens képviselői is érintettek, azt mondta, hogy „a brüsszeli bürokraták úgy érzik, hogy a törvények felett állnak, és bármit megúszhatnak”.
Orbán Viktor szerint alapvető nézeteltérések vannak Magyarország és az EU politikai elitje között:
Nem akarunk bevándorlóországgá válni, nem akarunk gender aktivistákat beengedni iskoláinkba, nem akarjuk felszámolni az élet normális családi kereteit, és nem akarunk sem háborút, sem szankciókat; szeretnénk fenntartani kapcsolatainkat a világ nem nyugati felével is.
Arra a hírre, hogy a magyar közös ellenzék jelentős anyagi segítséget kapott az Action for Democracy nevű amerikai alapítványtól, Orbán azt mondta, „a magyar baloldal eladó, de Magyarország nem”. „Az áprilisi választásokon hárommilliárd forint volt a hárommillió szavazóval szemben, és az utóbbiak nyertek” – tette hozzá.
Kiemelt fotó via Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher