Mindannyian tudjuk, hogy a tavalyi év kihívásokkal teli volt a Wizz Air számára. Nem minden úgy ment, ahogy azt a magyar fapados tervezte és szerette volna. Az idei év azonban más lesz – ígéri a Wizz Air. De mik voltak a fő problémák, és hogyan tervezik a megoldásukat?
A Wizz Air május 11-i sajtótájékoztatója a következő kijelentéssel kezdődött: „A tavalyi év kihívásokkal teli év volt”. Kifejtették, hogy ennek oka elsősorban a légiforgalmi irányítás kapacitásproblémái Európa-szerte. Ez alapvetően generálta a problémákat, és megduplázta az alkatrészek beszerzésének idejét is – írja a Telex.
A Wizz Air piaca azonban nőtt az elmúlt évben. 2022 volt az első nyár korlátozások nélkül a járvány óta, ezért bővültek. Idén 181 gépük áll rendelkezésre a tavalyi 119-hez képest. A légitársaság 200-at céloz meg az év végére. A flotta megújulását tükrözi az is, hogy a British Airways három 10 éves repülőgépet vásárolt a Wizz korábbi flottájából.
A társaság kommunikációs vezetője, Radó András elmondta, hogy a járványok a járvány előtt átlagosan 98 százalékos kihasználtságot értek el. Most 80 százalék, de folyamatosan növekszik, közeledik a nyár. Nem félig üres gépekkel indulnak: nemcsak gazdasági, hanem környezetvédelmi okokból sem. Inkább csökkentik a jegyárakat.
De mi a helyzet a késésekkel és a lemondásokkal?
A Wizz Airrel kapcsolatos legtöbb hír mostanában ezekről a problémákról szólt. Azt mondták, megtanulták a leckéket. Tudják, min kell javítaniuk, különösen a kommunikáció és a weboldal működése terén, és ezen dolgoznak. Saját adataik szerint az idei járataik 99,8 százalékát teljesítették.
Közép-Európában folyamatosak a sztrájkok – emlékeztetnek. Különösen Franciaország néz kritikus helyzetbe, és Németországban bértárgyalások folynak. Sok légiforgalmi irányító lemondott a járvány alatt és után. Cseréjük nem egyszerű – kesereg a Wizz Air, hiszen az ilyen szakemberek képzése 2-3 évbe telik. Gyakran ez az oka a légitársaságok késésének.
Íme a Wizz tanácsa: ha délelőtti és délutáni járattal is indul úticéljához, érdemes a reggelit választani. Ezenkívül, ha időben utazik egy eseményre, érdemes egy nappal korábban indulnia.
Félreértés
A közelmúlt nagy horderejű incidenseiben, mint például Madeira, a Wizz Air elismerte, hogy rosszul kommunikált. A panaszok között gyakran szerepel az utasok tájékoztatásának hiánya is, ami a légitársaság szerint 90 százalékban olyan utasoktól származik, akik nem közvetlenül tőlük, hanem online jegyértékesítő oldalon vásárolták jegyüket. A légitársaság üzenetei ezután eljutnak ezekhez a közvetítőkhöz, akik nem mindig továbbítják azokat az utasoknak.
Nem lesz könnyű nyár: ezt a mondatot többször elhangzott a Wizz Air kommunikációs munkatársai a sajtótájékoztatón. Elmondták, hogy mintegy 100 millió eurós ráfordítással készülnek a forró évszakra. Javítanák az utaskommunikációt, lenne öt tartalék gépük arra az esetre, ha járatra lenne szükség, és bővítették a call-center csapatukat.