„Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború új szintre lépett. Joe Biden egyenesen kimondta: Európa csak önmagára számíthat” – mondta Hortay Olivér, a Századvég konzervatív agytröszt energia- és klímapolitikai vezetője a Facebook-oldalán közzétett videóban. A szakértő szerint az USA kíméletlenül kihasználja a gyengülő Európában rejlő lehetőségeket.
Januárban életbe lépett az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb támogatási programja, amelynek célja a zöld, innovatív – részben európai – cégek tengerentúli csábítása – mondta videójában Hortay Olivér. Hozzátette: ahogy az Európai Unió egyre több energiaigényes céget veszít el a magas energiaárak miatt, már elkezdtek kivonulni a korábban itt támogatott cégek, amelyek mára termelékenyek, és amelyekre az EU a jövőjét építette.
Az amerikai csomag részletei és várható hatása már több mint fél éve ismert, de az EU vezetői a fenyegetőző kijelentéseken és nagyszívű ígéreteken kívül eddig semmit sem tettek ennek megakadályozására.
Abban reménykedhettek, hogy a Kereskedelmi Világszervezet közbelép, vagy a Biden-kormány barátságból enyhít a feltételeken, bár ez utóbbi meglehetősen naiv feltételezés az amerikai LNG-árak tükrében,
– mutatott rá a szakértő.
Egy nemrégiben megjelent nyilatkozat azonban most rávilágított, hogy az Egyesült Államoknak nem áll szándékában segíteni a helyzeten és Európán. Hortay azt mondta: „Világossá vált, hogy a probléma nem oldódik meg magától. John Podesta, Joe Biden amerikai elnök vezető tanácsadója, aki az említett programot irányítja, elege lett az európai vezetők panaszkodásából, és határozottan kijelentette, hogy nem kérnek bocsánatot azért, mert az amerikaiak adóját az amerikaiak javára költik.”
Az amerikai elnök tanácsadója szerint itt az ideje, hogy Európa felelősséget vállaljon saját iparának fejlesztéséért, mert a Biden-kormányzatot az amerikai, nem pedig az európai állások érdeklik. Ahogy a szakértő rámutatott,
A Podesta már tényként veszi, hogy a zöld ipari termékek nagy részét az USA-ban állítják elő, és legjobb esetben is Európát tekinti vásárlónak.
Hortay szerint érthető az amerikai adminisztráció hozzáállása, mert választóik megbízták őket, hogy Amerika érdekeit képviseljék. Azt már nehezebb megmagyarázni, hogyan lehetséges, hogy az EU vezetői eddig abban reménykedtek, hogy az USA barátságból, tisztességből vagy még ki tudja miből lemond saját gazdasági érdekeiről Európa érdekében. Ez korábban nonszensz volt, de az új nyilatkozat fényében már nem érvényes – hangsúlyozta a szakember.
A kifogások és fenyegető kijelentések ideje lejárt. Cselekednünk kell, és gyorsan kell cselekednünk, mert az EU versenyképessége a tétlenség minden napjával csökken. Még a legfontosabb szövetségesünk, Amerika is most világossá teszi, hogy Európa nem lesz megmentve. Vagy a sarkára fordul, és öncélú gazdaságpolitikát kezd folytatni, vagy eltűnik a történelem szakadékában – zárta Hortay.
Mindeközben jelenleg nem csak az EU és az USA áll gazdasági vitában, hanem Magyarország és az USA is. Mint Magyarország ma Korábban beszámoltunk róla, hogy az Amerikai Egyesült Államok tavaly július 8-án értesítette Magyarországot arról, hogy 2023. január 8-i hatállyal egyoldalúan felmondja Magyarországgal a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményét. 2022. december 31-ig továbbra is érvényesek az adómegállapításokra. Az idei év végéig megszerzett jövedelmek adókezelésében nincs változás, azonban jövőre nagy változások következnek az adórendszerben.
Kiemelt fotó a Pixabay-en keresztül