Az ENSZ CEDAW Bizottsága bírálja Magyarországot a nők jogainak helyzetével kapcsolatban. A bizottság rendkívül aggasztónak tartja, hogy a kormány diszkriminatívnak tartja a nők erőszakkal szembeni védelmét célzó jogszabályokat.
Magyarországnak be kellett nyújtania a 9th időszakos jelentést az ENSZ nőkkel szembeni megkülönböztetés minden formájának felszámolásáról szóló egyezmény (CEDAW) bizottságának. Az ENSZ megállapításai rávilágítanak a nők jogainak magyarországi helyzetére – írja a qubit.hu.
A magyar kormány küldöttségét Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára vezette az ülésen. A magyar delegáció szóbeli előadása során a bizottság elnöke, Ana Peláez Narváez többször is felszólította Benedát, hogy hagyja abba a soron kívüli beszédet, és számoljon be arról, hogyan teljesíti Magyarország a vállalt kötelezettségeit.
Az ENSZ zárójelentése elmarasztalta Magyarországot, amiért nem tartotta be az 1979-ben elfogadott nemzetközi egyezményt.
Család a karrier előtt
„A Bizottság mély aggodalmát fejezi ki a retrogresszív mozgalmak miatt, amelyek igyekeznek kizárni a nemre való hivatkozást a részes állam politikai, oktatási és társadalmi diskurzusából. A részes állam esélyegyenlőségi politikája kizárólag a család fogalmán alapul, és elsősorban a nő feleségként és anyaként betöltött szerepét képzeli el.”
A magyar kormány álláspontja szerint „a nők és férfiak közötti egyenlőség kérdését lényegesen a család felől közelítjük meg”. Az ENSZ-bizottság azonban „aggodalommal veszi tudomásul a sztereotip attitűdök növekedését a nők és férfiak szerepével és felelősségével kapcsolatban a családban és a társadalomban”.
A magyar kormány jelentése szerint a nemek közötti különbség „főként abból adódik, hogy a nők a gyermeknevelés miatt hátrányos helyzetbe kerülnek a munkaerőpiacon és sok más területen”.
„A férfiak és nők közötti társadalmi egyenlőséget családi szemszögből kell kezelni, mert nem a női vagy férfi természet az elsődleges különbség, hanem az, hogy nevelnek-e gyereket vagy sem” – áll a magyar jelentésben.
Az ENSZ Bizottsága elítéli ezt a megközelítést, mivel „túlhangsúlyozza a nők anyaként és feleségként vállalt felelősségét”. Ez „aláássa a nők társadalmi helyzetét, autonómiáját, oktatási lehetőségeit és szakmai karrierjét”. A magyar álláspont „a nők elleni nemi alapú erőszak mögöttes oka is”.
Az ENSZ elítéli Magyarországot az abortusztörvények nemrégiben történt módosításai miatt is, amelyek értelmében a nőknek hallganiuk kell a magzat szívverésére az abortusz előtt.
Egy másik kiemelt terület a nemek közötti bérszakadék (17%), valamint a munkaerő-piaci horizontális és vertikális szegregáció, valamint a nők vezetői, jobban fizetett és döntéshozói pozícióba jutásának akadályai.
Forrás: qubit.hu