A Qatargate-i korrupciós botrány rávilágított az átláthatóság hiányára az Európai Parlamentben. Orbán Viktor ezzel összefüggésben felidézte az intézményreform magyar javaslatát.
„Az Európai Parlamentet több mint egy évtizede sújtó legnagyobb korrupciós botrány nyomán Roberta Metsola elnöke „az autokratikus harmadik országokhoz köthető rosszindulatú szereplőket” hibáztatta, miután a belga rendőrség készpénzes zacskókat talált Eva Kaili alelnök otthonában. ” Az EUObserver a Qatargate-i korrupciós botrányról szóló cikkében írja, hozzátéve, hogy „a parlament, és különösen annak Elnöksége éveken át a büntetlenség kultúráját ültette át, ahol az EP-képviselők és asszisztensek szinte bármit megúszhatnak”.
A cikk emlékeztet arra, hogy „Alexander De Croo belga miniszterelnök erre utalt, miután letartóztattak négy embert, köztük Kailit, amiért azt állították, hogy mintegy 1,5 millió euró kenőpénzt vett el Katarból”.
A belga igazságszolgáltatás azt teszi, amit az Európai Parlament elmulasztott,
– mondta De Croo.
A hírportál cikke több példát is említ az átláthatóság hiányára az EP-képviselők kiadásaiban, amelyen az Európai Parlament vezetésének egyáltalán nem áll szándékában változtatni.
A korrupciós botrány a magyar médiában és a politikában is nagy figyelmet kapott. Ironikusnak tartják, hogy az Európai Bizottság alaposabb fellépésre szólította fel Magyarországot a korrupció ellen, és az Európai Parlament is számos határozatban bírálta a magyar kormányt.
Orbán Viktor miniszterelnököt év végi sajtótájékoztatóján Qatargate-ről is kérdezték. Orbán szerint
az a tény, hogy az EU intézményei veszítenek hitelességükből, veszélyezteti annak a közösségnek az erejét, amelyhez Magyarország is tartozik.
Álláspontja szerint az eset indokolja azt a döntést, amelyet a magyar parlament az EU jövőjével kapcsolatban hozott. A kormányzó Fidesz/KDNP pártok kezdeményezésére született határozat Orbán tavalyi beszédén alapult, amelyben hozzájárult az akkor még folyamatban lévő Európa Jövője Kongresszusához. Javaslatai között szerepelt az Európai Parlament alapvető reformja is: „Jelentősen növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét: a nemzetek törvényhozói küldjenek képviselőket az Európai Parlamentbe az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének mintájára.”
1/2 A legutóbbi @Europarl_HU botrány derül ki. Az EP korrupcióellenes biztosítékai csúnyán megbuktak. Ha vissza akarjuk állítani a közbizalmat, ideje megszüntetni az Európai Parlamentet. A mi megoldásunk: pic.twitter.com/fxHQpmJUZR
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) 2022. december 22
Kiemelt fotó az Európai Parlamenten keresztül