Magyarországon félmilliárd cigarettát vásároltak illegálisan 2022-ben, ezzel mintegy 30 milliárd forint (810 millió euró) jövedéki adóbevételtől fosztották meg a központi költségvetést – derül ki a KPMG friss tanulmányából. A bûnszervezetek a magas árak és adók miatt egyre nagyobb profitra tesznek szert Európában Világgazdaság.
Az Európai Unió illegális cigarettapiaca 2022-ben tovább nőtt, a lista élén Franciaország és Belgium állt, míg Magyarországon a fogyasztás csökkenése ellenére három százalékpontos növekedést könyvelhetett el. Ez félmilliárd cigarettát jelent, ami a teljes cigaretta 7,2 százaléka – derül ki a KPMG tanulmányából, amely az EU mellett az Egyesült Királyságban, Norvégiában, Svájcban, Moldovában és Ukrajnában is az illegális cigarettafogyasztásra fókuszál.
Az elemzés szerint tavaly 35,8 milliárd karton illegális cigarettát szívtak el az EU-ban, így az államok mintegy 11,3 milliárd euró adóbevételtől estek el, csaknem kilenc százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Ami a magyar illegális cigarettapiacot illeti, annak részesedése elérte a 2019-es szintet, a KPMG szakértői szerint ez elsősorban a kifejezetten csempészetre készült termékeknek, kisebb részben a hamisított dohánynak köszönhető.
A legtöbb ilyen termék Ukrajnából származik – nem véletlen, hogy alig néhány napja Nemzeti Adó- és Vámhivatal A (NAV) munkatársai 12 500 csomag adózatlan cigarettát találtak egy autóban Debrecen közelében.
A jelentés becslése szerint az illegális dohányzás 2022-ben több mint 30 milliárd forint (810 millió euró) jövedékiadó-bevételt rabolt el Magyarország központi költségvetésétől.
A tanulmányból az is kiderül, hogy a bűnszervezetek egyre nagyobb nyereséget érnek el azzal, hogy tiltott termékeiket magasabb árakkal és adókulcsokkal rendelkező országokban terjesztik. Éppen ezért Franciaország és Belgium áll a lista élén, pedig a szakértők évek óta hangsúlyozzák, hogy az adó- és áremelésekkel, tilalmakkal nem lehet csökkenteni a dohányosok számát, csak a legálisan eladott mennyiséget.
Az is megállapítható, hogy a járvány és az orosz-ukrán háború a vámmentes cigaretták illegális forgalmazásához vezetett a csempészet és a helyi termelés révén.
Az előbbi tény bizonyítékaként az év elején a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is felszámolt egy titkos dohánygyárat Debrecenben, ahol közel 27 millió euró értékű hamisított cigarettát találtak.
Via Világgazdaság, Kiemelt kép a Facebookon/Nemzeti Adó- és Vámhivatal