Egy kiszivárgott amerikai titkosszolgálati lehallgatási jegyzőkönyv szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tönkretette volna a magyar ipart, mert oroszbarát volt. Február közepén Julija Szvryenko miniszterelnök-helyettessel folytatott megbeszélésen Zelenszkij a Magyarországot is ellátó Barátság olajvezeték „felrobbantását” javasolta.
Ha az ukrán elnök úgy döntene, hogy felrobbantja a Barátság vezetéket, akkor az összes magyarországi olajszállítást az adriai vezetékre irányítanák, ami elméletileg kielégítené Magyarország finomítói szükségleteinek nagy részét – mondták energetikai elemzők a hírportálnak. Index.
A szakértők ezt mondták
a magyar termékellátás esetében a robbanás nem okozna azonnali fennakadást, mivel a MOL-nak vannak kereskedelmi készletei (nagyjából három-négy hét kőolaj és olajtermékek), a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség pedig stratégiai olaj- és termékkészletekkel, jelenleg egyenértékű. nagyjából 90 napos fogyasztásig.
Ha Zelenszkij úgy döntene, hogy felrobbantja a Barátság-csővezetéket, a kérdés az, hogy mennyi időt veszítene. Ha a tranzit a robbantást követő két hónapon belül újraindítható, akkor nincs szükség jelentős kínálat-átalakításra. De ha a robbanás vagy a politikai akarat akkora, hogy két hónap múlva nem indul el a vezeték, akkor alternatívákat kell keresni.

Fotó: Pixabay
Ez több importot jelentene az adriai csővezetéken és több behozatalt a szomszédos országokból. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az adriai vezeték jelenlegi kapacitása nem elegendő a Barátság vezeték déli ágán – Pozsonyban, Dunán és Litvinovban – található összes finomító teljes ellátására. Ez jelenleg néhány százmillió euróba kerülő korszerűsítést igényelne, és akár két évig is eltarthatna. A horvát fél már dolgozik egy ilyen alternatív útvonalon, ezt uniós forrásból szeretnék bővíteni.
Ha az ukrán elnök irracionális döntést hozna Ukrajna saját érdekei ellenében, vagy ha a háború ellehetetlenítené a kőolaj szállítását a Barátság vezetéken, Magyarország vélhetően inkább az üzemanyag-importra koncentrálna, a költséghatékony vezetékes szállítás pedig tengeri szállítás váltja fel. Ebben az esetben a késztermékek ára azonnal drágulna, de vélhetően így is sikerülne a MOL-csoportnak az ellátásbiztonságot biztosítani. Hiszen már eddig is sok erőfeszítést tettek annak érdekében, hogy a két belső finomítót teljes mértékben a tengerből lehessen ellátni – igaz, van még hova fejlődni.
via Index, Kiemelt kép: Facebook/Volodymyr Zelensky