Vlagyimir Putyin az EU olajsapkájára reagált: az orosz elnök olajkiviteli tilalmat jelentett be. – mondta Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató Intézet energia- és klímapolitikai vezetője Magyarország ma hogy ennek nem lesz közvetlen rövid távú hatása Magyarország olajellátására.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a rendeletet, amely februártól öt hónapra megtiltja a kőolaj és olajtermékek szállítását az olajár-plafont bevezető uniós országok számára – írja a Reuters.
Az Európai Unió december 5-én úgy döntött, hogy hordónként 60 dolláros olajár felső határt határoz meg az Oroszországból származó vagy onnan exportált nyersolaj és kőolajolajok, valamint bitumenes ásványokból nyert olajok esetében.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, „az ilyen intézkedések ártanak leginkább az európai gazdaságnak”. „Az olajárplafonról folytatott tárgyalások során sokat küzdöttünk a magyar érdekekért, és végül sikerült is: Magyarország mentesült az olajár sapkától” – emlékeztetett.
Jelenleg, ha az oroszországi olajat kiiktatnánk a magyar energiaellátásból, az ország olajellátása fizikailag ellehetetlenülne. Ez nem ízlés dolga, nem politikai nyilatkozat, hanem fizikai valóság. És nem akarjuk, hogy Magyarország energiaellátása veszélybe kerüljön,
– hangsúlyozta Szijjártó.
Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató Intézet energia- és klímapolitikai vezetője beszélt Magyarország ma Putyin bejelentésének Magyarországra gyakorolt lehetséges hatásairól.
Hortay szerint a bejelentésnek valószínűleg nem lesz azonnali hatása, mivel azok az országok, amelyek elfogadták a tengeri úton érkező olaj árplafonját, máris embargót vezetnek be Oroszországgal szemben. A globális olajszállításban részt vevő országok energiavállalatai lehetnek a leginkább érintettek. Hortay szerint a bejelentésnek nem lesz azonnali hatása, mert az Urals kőolaj ára jelenleg alacsonyabb a 60 dolláros felső határnál, és a szabályozás csak februárban lép hatályba.
De később ezt mondta
A nyugati vállalatok fokozatosan kiszorulnak az orosz olajszállítási ügyletekből, ami egyben rossz Európa egésze számára, mivel az energiavállalatok mozgástere csökken.
Oroszország pedig várhatóan csökkenti a kitermelést, ami szűkíti a globális nyersolajellátást, ami tovább növelheti az olajárakat. Ez hatással lesz az EU versenyképességére is – jegyezte meg.
Hortay Olivér rámutatott: Magyarország kiharcolta az olajembargó és az olajárplafon alóli mentességeket is, ezek az intézkedések nem vonatkoznak a vezetéken szállított olajra. Putyin bejelentése közvetlenül nem érinti Magyarország ellátását, de az áremelés negatívan érinti Magyarországot, akárcsak a gazdasági versenyképesség csökkenése az Európai Unióban.
Kiemelt fotó a Pexels-en keresztül