A négy űrhajósjelölt Schlégl Ádám, Cserényi Gyula, Kapu Tibor és Szakály András (LR)
A HUNOR – Magyar Űrhajós Program megkezdi az újonnan alakult, egy orvosból és három mérnökből álló magyarországi hivatásos űrhajós alakulat kétéves képzését – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium kedden az MTI-vel. Mostanra az is kiderült, hogy ki is pontosan a négy jelölt.
Ferencz Orsolya űrkutatási miniszteri biztos megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország visszatér az űrbe. A sajtótájékoztatón vendégszerepelt Farkas Bertalan 1980-as űrrepülésének erős katalizátor hatása alapján a jelenlegi űrhajós program fő célja, hogy a magyar tudományt és high-tech ipart hosszú és felfelé ívelő pályára állítsa. jól megalapozott – összegezte a projekt hosszú távú ambícióit.
Magyari Gábor, a HUNOR Program űrhajós-kiválasztásért és -képzésért felelős műszaki vezetője elmondta
a beérkezett 240 érvényes jelentkezést az Európai Űrügynökség, a NASA, a Nemzetközi Űrállomás és a program magánipari partnere, az Axiom Spaces követelményeinek megfelelően kiképzésre bemutatott négy űrhajósra szűkítettük.
A közel egy évig tartó kiválasztási folyamat során a pályázók szellemi teljesítményét, fizikai állóképességét, személyiség stabilitását, tudományos munkabírását, csapatmunkára és szükség esetén vezetésre való képességét tesztelték.
A kiválasztott négy jelölt a 33 éves Cserényi Gyula nagyfeszültségű villamosmérnök; Kapu Tibor 31 éves térfejlesztő mérnök; Schlégl Ádám klinikai ortopéd sebész és Szakály András 40 éves repülőtervező mérnök.
Szakály András bizalmát fejezte ki a HUNOR Programban rejlő lehetőségekkel kapcsolatban, hogy a fellendülő technológiai és tudományos fejlesztések révén egyre több magyar mérnök találjon olyan szakmai kihívásokat Magyarországon, amelyek készségeiknek megfelelőek. Schlégl Ádám várakozással tekint a távorvoslás tudományos vívmányai elé, és arra számít, hogy többet tud tenni az emberi életekért, mint amennyire a műtétek során nap mint nap.
Cserényi Gyula ugyanolyan magabiztosan néz szembe az űrállomás veszélyeivel, mint azokban a döntési helyzetekben, amelyeket a munkája hozott neki korábban. Kapu Tibor elmondta, hogy eltökélt szándékkal néznek szembe a következő két év kihívásaival.
A HUNOR Magyar Űrhajós Program célja, hogy egy magyar kutatóűrhajót indítson a Nemzetközi Űrállomásra, ahol közel egy hónapon keresztül végez tudományos, elsősorban magyar fejlesztésű kísérleteket.
A négy jelölt közül végül egyet választanak ki, aki 2024 végén, vagy 2025 elején kerül az űrbe.
A jelentkezők számára most egy képzés kezdődik, amely minden űrhajós képzésének alapvető részét képezi. A Hunor program elemeinek elsajátításához szükséges összes kompetenciát elsajátítják az órarendtől és az időjárástól függően, és jövő év februárjára kell végezniük. Ezután Texasba utaznak, ahol az Axiom Space és a NASA telephelyein készülnek fel a küldetésre, megtanulják az őket szállító űrhajó vészhelyzeti protokolljait, valamint az ISS-modulok működését, ahol kísérleteket hajtanak végre.
Kiemelt fotó az MTI/KKM-en keresztül