A gazdasági helyzet nem könnyű szerte a világon, de különösen Európában, ennek hatásait Magyarország is érzi. Egy cikk itt Világgazdaság most kiderült, hogy jövőre óriási különbségek lehetnek a béremelésekben, egyes cégek jelentős béremelést adnak a dolgozóknak, mások pedig egyáltalán nem.
A munkavállalók helyzetét az is nehezíti, hogy nincs védelmük és képviseletükre szakszervezet, mivel az egyéni érdekképviselet sokkal kevésbé sikerül. A jövő évi bérmegállapodásokról azonban még folynak a tárgyalások – mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke. Világgazdaság. A tárgyalásokat az is segíti, hogy a kormány bejelentette a minimálbér és a garantált bérminimum emelését. Az emelés miatt az alkalmazottak fizetésemelést keresnek maguknak, és nem félnek több pénzt kérni.
Mint Mészáros elárulta,
a legtöbb helyen 16-17 százalékos béremelésre számíthatnak 2023-ban, de a számok félrevezetőek lehetnek.
Ez a növekedés nem feltétlenül jelenti az alapbérek növekedését, hanem gyakran a kereseten felüli egyéb járulékos juttatások, például prémiumok összege adja ezt a százalékot.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy az autóiparban, ahol főleg futószalagon dolgoznak az emberek, általában 17 százalékos emeléssel állapodtak meg. Érdemes azonban megjegyezni, hogy bruttó emelésről van szó, és tekintettel arra, hogy az alapbérbe különféle pótlékok, prémiumok is beépülnek, a növekedés valójában csak 10 százalék körül mozog.
Mint Magyarország ma A Mercedes-Benz nem sokkal az év vége előtt bejelentette, hogy jövőre 27 százalékos béremelést kapnak Magyarországon a munkavállalók. Január 1-től a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. több iparági forrás szerint augusztustól 17 százalékkal, további hét százalékkal emeli az alapbéreket. Más elemekkel, így az inflációhoz kötött negyedéves külön kifizetéssel és az újonnan bevezetett munkavállalói nyereségrészesedési rendszerrel együtt a munkavállalók teljes juttatási csomagja a jelenlegi szinthez képest több mint 30 százalékkal emelkedhet.
Mivel azonban jövőre évi átlagosan 15-16 százalékos infláció alakulhat ki, a béremelések nem jelentenek olyan sokat, sőt.
Az átlagos magyar munkavállaló jövőre valószínűleg 3-4 százalék körüli reálbércsökkenést szenved el a romló gazdasági helyzet és az infláció miatt.
Ráadásul nincs mindenki abban a szerencsés helyzetben, hogy fizetésemelést kapjon a munkahelyén. Mészáros szerint a magyar munkavállalók közel 40 százaléka nem kapott béremelést.
Nem Magyarország az egyetlen ország a régióban, ahol jövőre reálbérek csökkenése várható. A visegrádi négyek országai közül a bérfronton egyedül Lengyelország áll jobban, az ottani 13 százalékos inflációt kétlépcsős, 20 százalékos minimálbér-emeléssel fedezték. A magyar kormány a jövő évi minimálbér-emelést is bejelentette, vagyis az idei bruttó 200 ezer forintos minimálbér 2023. január 1-jétől bruttó 232 ezer forintra, a jelenlegi 260 ezer forintos garantált bérminimum pedig bruttó 296 ezer 400 forintra emelkedik. következő év.
Kiemelt fotó a Facebookon/Audi Hungaria Győrön keresztül