Vékás Lajos Akadémiai Aranyérmet vehet át Freund Tamástól.
Freund Tamás megválasztását követő első beszédében elmondta, hogy a magyarországi tudománypolitika fő célja egy átlátható és hatékony KFI-rendszer kialakítása, amely elismeri a kiválóságot, ösztönzi a versenyt és az együttműködést, vonzó a kutatói közösség számára, kilátásokat és előnyöket kínál. a társadalom, a gazdaság és az állam.
Közös cél az akadémia és a kormány együttműködése
Freund Tamás a közgyűlés hétfői nyilvános ünnepi ülésén a megújulást megelőzően azt mondta, csak az Akadémia és a kormány érdemi tudományos szerepvállalása és együttműködése hozhat létre stabil, kiszámítható és hatékony, a kormányzati kereteken túlmutató nemzeti KFI rendszert. ciklusok és az eredmények hasznosítása a nemzet megerősítésére.
Ahogy mondta:
A tudományban alapigazság, de a politikában, főleg a politikában, az is empirikus tény, hogy aki mindenre rábólint, az nem segít céljaink elérésében. Inkább az, aki vitába bocsát bennünket. Ez különösen igaz akkor, ha egyetértés van a helyzet kezdeti értékelésében, és amikor a szándék és a cél közös.”
A Tudományos Akadémia elnöke az elmúlt időszak eredményeit és az akadémia sorsát meghatározó legfontosabb folyamatokat összefoglaló beszámolójában szimbolikus eredménynek nevezte az akadémia három nagy nemzeti kutatási programjának elindítását, és megerősítette, hogy A nők karrierlehetőségeinek javítása továbbra is az Akadémia kiemelt feladata.
Felidézte, hogy az Akadémia évek óta felhívja a döntéshozók figyelmét a magyar közoktatás negatív tendenciáira. Megerősítette, hogy az Akadémia továbbra is felajánlja tagjainak és szerveinek, így különösen a Pedagógiai Tudományos Bizottságnak és a Közoktatási Elnöki Bizottságnak a tudását és tapasztalatát, hogy elősegítse a tudományosan megalapozott, korszerű közoktatás feltételeinek megteremtését.
Akadémiai aranyérem, Nobel-díjas kutató előadása
Az MTA legfontosabb döntéshozó testületének első napján átadták a tudományos díjakat. Vékás Lajos, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának professzor emeritusa vehette át a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb tudományos kitüntetését, az Akadémiai Aranyérem kitüntetést, amelyet 2012-ben adományoznak. életműdíj.
Az ünnepségen előadást tartott Didier Queloz Nobel-díjas asztrofizikus, aki témavezetőjével, Michel Mayorral és James Peebles kanadai-amerikai asztrofizikussal 2019-ben elnyerte a fizikai Nobel-díjat az első nap körül keringő bolygó felfedezéséért. -szerű csillag a Naprendszeren kívül 1995-ben.

Freund Tamás köztársasági elnök beszédet mond a Magyar Tudományos Akadémia 196. közgyűlésén (Fotó: MTI/Soós Lajos)
Külső tagok fóruma
A hagyományoknak megfelelően a Magyar Tudományos Akadémia éves közgyűlésének második napján került megrendezésre a Külső Tagok Fóruma az MTA Székházban. Freund, az Akadémia elnöke köszöntőjében a következőket mondta:
A határainkon túl élő tudósainknak kiemelt szerepük van az akadémia életében. Célom, hogy külső tagjaink akadémikussá válva ne csak élvezzék a címet, hanem egyre inkább aktív résztvevőivé váljanak az Akadémia tudományos életének, és aktív szakmai munkájukkal hozzájáruljanak közös sikereinkhez.”
via MTI, Jellemzők kép: MTI/Soós Lajos