Ahogy arról korábban beszámoltunk, várhatóan szigorú sebességkorlátozások lépnek életbe Budapesten. Ennek oka a túl sok haláleset a magyar főváros utcáin. A Fővárosi Önkormányzat 2030-ra felére szeretné csökkenteni a közúti halálos áldozatok számát a városban, 2050-re pedig nullára csökkenteni.
Közlekedésbiztonsági stratégia Budapesten
Közúti biztonsági stratégiát dolgozott ki a főváros. Ennek a stratégiának a fő pontjai a maximális sebesség szabályozása Budapest különböző útjain. Az elmúlt évtizedben átlagosan hetente egy ember halt meg a főváros útjain. Emiatt a Fővárosi Önkormányzat 2030-ra felére szeretné csökkenteni a budapesti közúti halálos áldozatok számát, 2050-re pedig nullára csökkenteni.
A fővárosi önkormányzat közlekedésbiztonsági stratégiája azt mutatja, hogy a gyorshajtás az egyik fő baleseti ok – mondta az InfoRádiónak Balogh Samu, a polgármester kabinetfőnöke. Hozzátette: ha 30 kilométer per órás sebességgel történik egy gyalogos ütközés, tíz áldozatból kilenc túléli. Eközben, ha ez 60-70 kilométer per órás sebességgel történik, az arány megfordul: a túlélési arány akár 20 százalék is lehet.
Szigorú sebességkorlátozások
A közlekedésbiztonsági stratégia fontos része a sebességkorlátozások felülvizsgálata, ahol szükséges, és szükség esetén csökkentése – mondta Balogh. Ennek keretében szeretnék megkétszerezni a védett lakóterületek (lakó- és mellékutcák) azon területét, ahol 20-30 km/h közötti sebességkorlátozás van érvényben.
A tervezett sebességkorlátozások Budapesten. Forrás: Prt Sc az RTL Híradó videójából.
A tervek a következő sebességkorlátozásokat tartalmazzák:
- Hungária körút: 70 km/h
- Hungária körúton túl: 50 km/h
- Nagykörút (Nagykörút) és azon túl: 40 km/h
- Mellékutcák: 30 km/h
Balogh hozzátette: fontos, hogy ehhez felügyelet is társuljon.
Az önkormányzat folytatni kívánja a gyalogátkelőhelyek megújítási programját is. A kezdeményezés keretében az elmúlt 3 évben Budapest 5240 gyalogátkelőhelyének mintegy fele újult meg. Erről korábban itt írtunk.
Forrás: infostart.hu