Februárban 25,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon. Ez a növekedés megfelelt az előzetes várakozásoknak. Most valószínűleg januárban volt az áremelkedés tetőpontja. Komolyabb esés azonban csak az év második felében várható.
Lassabb infláció Magyarországon
A januári 25,7 százalék után az áremelkedés üteme 25,4 százalékra lassult. Ez azonban még mindig nagyon magas, hiszen az év eleji csúcs közel 27 éve nem látott rekord volt. A maginfláció 25,2 százalékon, míg a nyugdíjasok fogyasztói árindexe 26,9 százalékon állt – írja a Portfolio.
A Portfolio által megkérdezett elemzők mindössze 25,4 százalékos átlagot vártak. Ez azt jelenti, hogy februárban pontosan célba vették. A szakértők úgy vélik, hogy az infláció a következő hónapokban is magas maradhat, és az év közepéig folyamatosan 20 százalék felett lehet. Majd az év második felében a gazdaság alkalmazkodása és a magas bázis komolyabb visszaesést eredményezhet. Ezzel jó esély van arra, hogy decemberre 10 százalék alá kerüljön az infláció.
Mi az oka a lassabb inflációnak?
Az infláció enyhe mérséklődése részben az élelmiszerárak dezinflációjával magyarázható. Havi alapon azonban még mindig 1,7 százalékkal drágultak az élelmiszerek, így az élelmiszerárak még mindig felfelé kúsznak, csak nem olyan ütemben, mint egy évvel ezelőtt. A másik húzóerő a háztartási energia volt. Mivel a fogyasztás kedvező volt (főleg az enyhe időjárás miatt), a statisztikai hivatal itt is áreséssel számolt.
Az infláció csökkenését az üzemanyagárak alakulása is elősegítette. Tavaly ilyenkor a bázis emelkedett, míg a benzinkutakon mostanra enyhén csökkentek az árak.
És mi erősítette az inflációt?
Az inflációt a szeszes italok és a dohánytermékek adóhatások miatti drágulása húzta fel. A szolgáltatások áremelkedése februárban is erős maradt. A tartós fogyasztási cikkek magas importhányadában egyelőre nem látszik a forint erősödésének hatása, ugyanis a KSH továbbra is minimális drágulást regisztrált havi szinten.
Mi nőtt a legjobban?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint a legnagyobb mértékben, 49 százalékkal drágult a háztartási energia egy év alatt. A növekedés üteme azonban itt is lelassult, az elmúlt hónapokhoz hasonlóan jóval 50 százalék felett volt. Az élelmiszerek ára 43,3 százalékkal emelkedett tavaly februárhoz képest. Ez is lassulás a januári 44 százalékhoz képest. Havi szinten azonban a termékek továbbra is drágultak.
Az egyéb áruk és üzemanyagok árai a decemberi árbefagyasztás eltörlése miatt átlagoshoz közeli mértékben emelkedtek. Havi szinten most a szeszes italok és a dohányáruk emelkedtek a legjelentősebb mértékben.
Forrás: Portfolio.hu