Ígéretesnek tűnik a szénhidrogén-kutatás a dányi koncessziós övezet Üllő környékén – árulta el Homonnay Ádám, a MOL magyar olaj- és gázipari vállalat kutatási és kitermelési igazgatója hétfőn egy 3D szeizmikus felmérés bemutatóján. Eközben a társaság kelet-magyarországi sekélygázkitermelési programja is sikeresen halad.
A MOL mintegy 30 négyzetkilométeren kutat szénhidrogének után a Budapest melletti Üllőn, a február végén megkezdett mérésekkel a végéhez közelednek. A felmérést bemutató sajtóbejárás során elhangzott
a terület nagy valószínűséggel olajat tartalmaz, nem földgázt.
A rendezvényen a MOL szakemberei elmondták, hogy a feltárási folyamat részeként mérésekkel térképezik fel a földalatti területet.

Üllő térségében még folynak a mérések. Fotó: MTI/Mol
A kapott adatokat feldolgozzuk és értékeljük a terület potenciáljának megállapítása érdekében, majd a fúrásra kerül sor. Homonnay Ádám elmondta, hogy Üllő térségében az adatfeldolgozás három hónapig, az értékelés pedig további három-hat hónapig tart, így a fúrásra legkorábban az év végén kerülhet sor.
Az igazgató kiemelte, hogy a tavaly novemberi vecsési olajlelet felértékelte az Üllő melletti területet, és arra számítanak, hogy itt is van esély olajra. Vecsés közvetlenül Üllő mellett található, és ott 2100 méteres mélységben jelentős mennyiségű olajat fedezett fel a magyar cég. Az új kút termelésbe november 11-én került, és napi 600 hordós kitermeléssel indult. Tervezett napi 700-1000 hordós kitermelése mintegy 10 százalékkal növeli a MOL olajtermelését, a magyarét pedig öt százalékkal.
Homonnay arról is tájékoztatta a sajtót, hogy a MOL sekélygáz-kitermelési programja sikeresen halad, a kelet-magyarországi Hajdú-Bihar megyei Monostorpályiban az R-69 fúrótoronyon végzett munkálatok bemutatásával. Kiemelte, hogy ez a negyedik ígéretes kútjuk, miután korábban három sikeres sekély gázkutat fúrtak Kelet-Magyarországon, hozzátéve,
A három új kút 20 ezer átlagos családi ház gázigényét tudja néhány évig kielégíteni, míg a tervek szerint még idén üzembe helyezhető új Monostorpályi külterületi kút további hétezer otthont lát el gázzal.
Az igazgató kiemelte, hogy 2019-ben indult a sekélygáz-program, amelynek új technológiájával a felszínhez közelebbi rétegekből, 1500-2000 méter mélységből vonják ki a gázt. A sekélygáz-program azért is sikeres, mert a modern szeizmikus technikák olyan adatokkal szolgálnak, amelyek segítségével az irodában nagy pontossággal meghatározható, hogy hol nyerhető vissza a gáz – mondta, kifejtve, hogy az elmúlt években 18 fúrásból 16 sikeres volt.
A MOL a közelmúlt energiagázára tekintettel egyre nagyobb hangsúlyt fektet a hazai olaj- és gázkutatásra. Mint Omonnay hangsúlyozta, Magyarországon a jelenleg évente megtermelt 1,4 milliárd köbméter gáz mintegy öt százalékát a sekélygáz teszi ki, és az ország biztonságos gázellátása érdekében folyamatos a kutatás.
Kiemelt fotó a Pixabay-en keresztül