Még nem értük el az élelmiszer-infláció csúcsát. A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese szerint egyes termékek ára akár havi 20 százalékkal is emelkedhet. A növekvő árak ellenére a fogyasztás nem csökken. Piaci szakértők úgy vélik, hogy idén újabb karácsonyi roham lesz, az élelmiszer-fogyasztás nem csökken.
Az ATV Híradó tudósítása szerint ugyan kevesebbet kell fizetni az embereknek egy kisebb vásárlásért a boltban, mint egy hónapja, de ez a tojás, a tej és a kenyér alacsony árának volt köszönhető. Az alma most 100 forinttal (0,25 euróval) többe került, mint két hónapja, akkor 299 forintba (0,74 euróba) került kilónként. 200 forinttal drágult a paradicsom kilónkénti ára – írja az index.hu.
A legolcsóbb tojás 799 és 699 forintba került, novemberben viszont majdnem kétszer annyiba került. Egy liter tej egy hónappal korábban csaknem 600 forint volt a boltokban, most viszont ennek csak a fele. Olcsóbb lett a barna kenyér is, 200 Ft-tal. A 8 tojásos tészta ára 60 forinttal (0,15 euró), a margarin 50 forinttal (0,12 euró), a tejföl 40 forinttal (0,10 euróval) drágult.
A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese szerint még nem értük el az élelmiszerinfláció csúcsát. Máhr András, a Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy egyes termékeknél átlagosan havi 8-10, de akár 20 százalékkal is drágulhatnak.

Fotó: Facebook
„További növekedésre elsősorban a húskészítményeknél kell számítani. A magyar sertéshús felvásárlási ára a német árhoz kötődik, ahol 20 százalékkal drágultak az elmúlt időszakban”
– mondta a főtitkár-helyettes a Híradónak adott interjújában. Hozzátette: ha erősebb lenne a forint, akkor ez érezhető lenne a boltokban.
A kormány döntést hozott
Az Index szerint a kormány kiterjesztette az árplafont az élelmiszerek új kategóriáira. Tojás és étkezési burgonya, az infláció és az élelmiszerárak emelkedése hatásának csökkentése érdekében. Az árplafon alá tartozó áruk köre kibővült:
- tojás,
- étkezési burgonya,
- Liszt,
- napraforgóolaj,
- sertéshús,
- csirke hús,
- 2,8 százalék tej és
- kristálycukor.
A Földművelésügyi Minisztérium legfrissebb közleménye szerint a kormány 2023. április 30-ig meghosszabbította az árplafonokat. Nagy István tárcavezető szerint az árplafonok fenntartásának szükségességét az elhúzódó ukrajnai háború és az „eltévedt Brüsszel” indokolja. intézkedések”, amelyek az infláció szankcionálásához vezettek.

Fotó: Facebook
Nagy István kifejtette, hogy az árplafon mellett biztosítani kell a fix áras termékek elérhetőségét. Ennek elérése érdekében meghatározásra került, hogy a kereskedők 2021-ben az érintett termékek napi átlagos mennyiségét kötelesek értékesíteni. A kötelezettségek teljesítését az általános fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a megyei és a fővárosi kormányhivatalok ellenőrzik, a Kbt. Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Nem csökken az élelmiszer-fogyasztás
Piaci szakértők úgy vélik, hogy idén újabb karácsonyi roham lesz, az élelmiszer-fogyasztás nem csökken. A napi.hu szerint egyre több vásárló szedi le a helyi termékeket a polcokról.
2022 novemberében a fogyasztói árak átlagosan 22,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az élelmiszerek ára 43,8 százalékkal nőtt, a hústermékek még ennél is nagyobb, 50 százalék feletti emelkedést mutatnak. A karácsonyi és szilveszteri készülődés azt jelenti, hogy több ételt fogyasztunk, mint az év más időszakaiban.
A rövid ellátási láncok egyre népszerűbbek

Fotó: Facebook
Az élelmiszerárak további drágulásának megakadályozásának egyik módja az lenne, ha jó minőségű, helyi eredetű élelmiszereket raknánk kosarunkba – javasolja a napi.hu. Az év vége az év egyik legforgalmasabb időszaka a kereskedelemben, amikor a vásárlók különösen a hazai piacokon és az élelmiszerboltokban keresik a hazai élelmiszereket. Az ünnep alkalom arra, hogy a fogyasztók minőségi alapanyagokat válasszanak karácsonyi étlapjukhoz, amelyek nagy részét helyi termelőktől szerezhetik be.
Az Agrárgazdasági Intézet 2020-as felmérése szerint a fogyasztók több mint 70 százaléka rendszeresen vásárol helyi, kézműves termékeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a webáruházakban az ünnepi időszakban is keresettek a helyi termékek, legyen szó sajtról, lekvárról, beigliről vagy akár mézeskalácsról.
Minőségi termékeket keresek a helyi piacokon
„Egyre több a tudatos vásárló a termelői piacokon, és folyamatosan nő a kereslet a házi húskészítmények iránt” – mondta a napi.hu-nak Sövényházi Balázs kistermelő. Sertéstelepet üzemeltet, és feldolgozott termékeket árul saját üzletében. Az érdeklődés annak ellenére nő, hogy a karaj, a kolbász és a szalámi ára 10 százalékkal magasabb, mint egy bevásárlóközpontban. Ennek ellenére úgy számol, hogy egyre keresettebbek a helyi termékek, mivel a vásárlók többsége a minőségi terméket szeretné megvásárolni, akár magasabb áron is.

Fotó: Facebook
A koncepció a pénz értéke Ez azért is fontosabbá vált, mert a fogyasztók már tudják, hogy egy helyi termelő boltjából vásárolt kolbász sokkal több húst tartalmaz, mint egy előre csomagolt termék egy áruházlánc polcán. Az elmúlt években számos kormányzati politika segítette a helyi termelők piacra lépését. Sövényházi úgy véli, nagy segítség lenne a hústermelőknek, ha a kormány javítaná a kis hentesüzletek működési feltételeit.
Forrás: index.hu, napi.hu