Elfogadta a jövő évi költségvetés módosításának tervezetét a Költségvetési Tanács, de a testület figyelmeztet a kockázatokra is, például a magas energiaárakra – írja az MTI.
A Költségvetési Tanács keddi határozatában nem emelt kifogást a költségvetés módosítási tervezete ellen.
Arra azonban rámutatott
Oroszország Ukrajna elleni háborúja, az erre válaszul bevezetett szankciók, az energiaárak meredek emelkedése, valamint az ezzel összefüggő külső gazdasági környezet bizonytalansága kockázatot jelent a költségvetési célok teljesítésére.
A rendelettervezet a háború és az energiaválság elhúzódó hatásai, a globális növekedés lassulása, valamint az infláció reáljövedelmekre gyakorolt hatása miatt 2023-ra 1,5 százalékos gazdasági növekedést vetít előre az eredetileg feltételezett 4,1 százalékhoz képest.
Főleg a nominális GDP magas, csaknem 16,6 százalékos növekedésének köszönhetően
az adósságráta 2023-ban tovább csökken, a 2022 végi 74 százalékról 2023 végére 70,2 százalékra,
– mutat rá a Napi.hu.
A Portfolio gazdasági portál szerint a dokumentum legfontosabb és talán legérdekesebb része – különösen a befektetők és a hitelminősítők, valamint a fiskális politika hitelessége szempontjából –
a hiánycél növelése az eredetileg tervezett 3,5 százalékról 3,9 százalékra.
Továbbra is biztosítja az eredeti költségvetésben megfogalmazott fő szociálpolitikai célok megvalósítását, így az arányosítás átlagos fogyasztásig történő csökkentését, a családok támogatását, az idősek védelmét, a honvédelmi képességek megerősítését. Lehetőséget teremt arra is, hogy az eredetileg tervezettnél magasabb inflációval párhuzamosan emeljék a nyugdíjakat, részben kompenzálják a közintézmények megnövekedett energiaköltségeit és finanszírozzák az államadósság magasabb kamatkiadásait.
Kiemelt fotó a Pixabay-en keresztül