Július 1-től új árfigyelő rendszer indul, amely megoldást nyújt az árplafonok eltörlésére. A vásárlók hat üzletlánc és mintegy 1200 kisebb üzlet kínálatában böngészhetnek majd.
Ahogy arról ITT beszámoltunk, augusztus 1-jével közeledik az élelmiszerár-plafon vége. Sokan attól tartanak, hogy a jelenleg árplafonnal védett alapvető élelmiszerek ára jelentősen megemelkedik a megszüntetés után. Ez azonban nem így van, mivel a szupermarketeknek 15 százalékos kedvezményt kell biztosítaniuk legalább két olyan termékre, amelyek a jelenlegi árplafon rendszerbe tartoznak. További segítségként a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) honlapot hozott létre az ügyfelek számára. Az árfigyelő rendszert rendkívül rövid idő alatt fejlesztették ki és indították el.
A fejlesztés
Mint az Index beszámolt róla, a fejlesztőknek rövid idő állt rendelkezésre az árfigyelő rendszer felállítására. Az adatbázis létrehozása komoly kihívást jelentett munkacsoportok, fejlesztők és kereskedők számára. A kutatásra, a technológiai tervezésre, a tesztelésre, az infrastruktúra kialakítására és a jogi háttér megteremtésére mindössze két hónap állt a rendelkezésükre. A fő cél az volt, hogy egy érzékeny rendszert biztosítsunk az ügyfeleknek. Az árfigyelő adatbázis használata jelentősen növeli az átláthatóságot az ügyfelek számára.
A résztvevő szupermarketek
A felügyeleti rendszerben részt vevő hat legnagyobb szupermarket az Aldi, az Auchan, a Lidl, a Penny, a SPAR és a Tesco. Ezek a láncok naponta frissítik az adatbázisban lévő információkat. Fontos, hogy a vásárlók számára a legfrissebb információkat közöljük az elérhető árukról, beleértve a termék pontos megnevezését, az ár egyértelmű feltüntetését és a közelgő vagy éppen aktuális kedvezményeket. A kezdeményezés hozzájárulhat a kiskereskedelmi szektorban a verseny intenzitásának fokozásához is.
A funkciókat
Az informatikai fejlesztőknek fontossági sorrendbe kellett állítaniuk, hogy mely funkciók a legfontosabbak a rendszer elindításához, mivel rendkívül szoros határidővel rendelkeztek. A fejlesztés még nem fejeződött be teljesen, a felhasználók visszajelzései alapján új funkciókkal, változtatásokkal egészül ki. Ez segít a fejlesztőknek abban, hogy megtalálják, mely funkciókra érdemes K+F költségvetést fordítani. Hasonló rendszereket dolgoztak ki Görögországban, Romániában és Németországban is. A változtatások fő célja, hogy a vásárlók naprakészek legyenek a legújabb árakról és kedvezményekről. A Gazdasági Versenyhivatal célja, hogy automatizálja az adatbázishoz önként jelentkező kiskereskedők és üzletek folyamatát. Napirenden van egy mobilalkalmazás fejlesztése is.