Az előrejelzések szerint a magyar gazdaság 2023-ban elkerüli a recessziót, jövőre pedig ismét meredek növekedést mutat az elhúzódó ukrajnai háború és az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankciói ellenére – közölte kedden a pénzügyminisztérium. A szakértők szerint azonban még mindig nehéz idők várnak rájuk, és ez még talán nem is a mélypont.
Mit mond a kormány?
A gazdaság alapjai szilárdak, az egyik legalacsonyabb a munkanélküliségi ráta az EU-ban, és a foglalkoztatottak száma stabilan 4,7 millió körül mozog. Az ország beruházási rátája és exportteljesítménye továbbra is magas – áll a közleményben. Bár Magyarország még nem kapja meg a „jogosult” támogatást az EU Resilience and Recovery Facility (RRF) keretéből, gazdasági teljesítménye 4 százalékponttal haladja meg a koronavírus-járvány előtti szintet, miközben az uniós átlag 3 százalék körül mozog. ponttal magasabb – áll a közleményben.
A közlemény szerint 2021-ben 7,2 százalékos, 2022-ben 4,3 százalékos volt a gazdasági növekedés annak ellenére, hogy Magyarország kihívásaival szembesült a „veszélyes nemzetközi környezetben”. Az elhúzódó ukrán-orosz háború és az ehhez kapcsolódó uniós szankciók 2023-ban is tovább nehezítik a nemzetközi környezetet. „Ha Magyarország fel tudta volna használni a neki járó fellendülési támogatást, a gazdasági növekedés 5 százalék feletti lett volna. A források visszatartásával az Európai Bizottság megbénította gazdasági teljesítményünket és versenyképességünket” – áll a közleményben.
A GDP 0,2 százalékkal csökkent az első negyedévben 2022 negyedik negyedévéhez képest, éves szinten pedig 0,9 százalékkal. A minisztérium szerint azonban a következő negyedévekben a gazdaság ismét bővülni fog. Az EB és a Nemzetközi Valutaalap előrejelzései szerint Magyarország 2023-ban elkerüli a recessziót – áll a közleményben. Az egyensúlyi mutatók javítását célzó kormányzati intézkedések biztosítják az ország biztonságát, megvédik a családokat, a nyugdíjakat, a munkahelyeket, és fenntartják a rezsiárak felső határát – áll a közleményben.
Mit mondanak a szakértők?
Éppen ellenkezőleg, a szakértők nem túl optimisták a jövőt illetően. Virovácz Péter, az ING elemzője szerint 50-50 százalék az esélye annak, hogy gazdaságunk a harmadik negyedév előtt kilábal a technikai recesszióból vagy sem. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója úgy gondolja, hogy április-június második negyedévében még lesz némi visszaesés – írja a hvg.hu.
Mindkét elemző szerint a 0,2 százalékos negyedéves visszaesés nem olyan rossz, mint ahogy azt a szakértők korábban várták. Azonban, mint Virovácz kiemelte, a KSH most lefelé módosította az előző negyedévek adatait, ami a vártnál kisebb visszaesést eredményezett gyengébb bázis mellett.
Nem meglepő, hogy a gazdaság elsősorban az ipar miatt esett vissza. A mezőgazdaság jó teljesítménye ráadásul inkább csak becslés, aminek oka, hogy a tavalyi év nagyon rossz volt, de később kezdődik a szezon – jegyezte meg Virovácz Péter.
Kiss Péter kiemelte, hogy a magas infláció miatt csökken a lakossági fogyasztás. Eközben a magas energiaköltségek és a magas kamatlábak gyengítik a gyártást és csökkentik a beruházásokat. Ráadásul bár a recesszió általában fékezi az áremelkedést, az infláció júliusig várhatóan egyáltalán nem süllyed 20 százalék alá.