A kínai cégek Magyarországot választották közép-európai befektetési célpontjuknak – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken, jelezve, hogy a kormány keleti nyitási stratégiája meghozza gyümölcsét.
A miniszter a Wanhua tulajdonában lévő BorsodChem északkelet-magyarországi berentei üzemében tartott ünnepségen beszélt egy 160 milliárd forintos (430 millió eurós) beruházássorozat után, amely magában foglalja a 240 ezer tonna éves kapacitású nitrobenzolgyárat és egy anilingyárat. 200 000 tonna kapacitású, valamint évi 1000 tonna kapacitású koncentrált salétromsav üzem, amely 1,4 milliárd forint állami támogatásban részesült.
A Szijjártót idéző minisztériumi közlemény szerint a világ második legnagyobb gazdaságával rendelkező Kína szerepe… létfontosságú a világ gazdasága számára.
A 2020-as rekordméretű kínai befektetések után idén is a legtöbb magyar befektetés kínai lesz – mondta, hozzátéve, hogy a kétoldalú kereskedelem tavaly is rekordot döntött, 13 milliárd dollárt.
Szijjártó a kínai és az európai gazdaság szétválásáról szóló „álszent vitára utalt Európában, különösen annak nyugati felén”. A kínai befektetések, amelyek általában csúcstechnológiás és magas hozzáadott értékűek, rengeteg munkahelyet hoznak Magyarországra – mondta, hozzátéve, hogy a nyugat-európai országok „ilyenkor általában a versenytársaink”.
Magyarország megmutatta, hogy „a civilizált együttműködés Kelet és Nyugat között igenis lehetséges”, és inkább lehetőséget ad, mint „kockázatot vagy fenyegetést”.
A BorsodChem gyárai bővülnek, miközben igazolhatóan csökkentik káros kibocsátásukat is – mondta, és ezt Magyarország „az elmúlt évek legfontosabb eredményeinek” nevezte. Magyarország egyike annak a 21 országnak a világon, amely növelte gazdasági teljesítményét, miközben csökkentette kibocsátását – tette hozzá.
Az ország vegyiparának kibocsátása tavaly 33 százalékkal nőtt, átlépve az „álom” 10 milliárd forintos küszöböt – mondta.
A Wanhua és Magyarország együttműködése „újabb egyértelmű jele”, hogy a magyar-kínai kapcsolatok „dinamikusan fejlődnek” – mondta.