A két oldal kedvezőtlen viszonya ellenére a kormány kiáll Budapest mellett és segít a szükség idején. A legjobb példa erre a legutóbbi uniós szankciócsomag, amelyre a magyar kormány mentességet tudott biztosítani a fővárosnak az M3-as metró kapcsán. Világgazdaság.
A gazdasági portál arról számolt be, hogy a főváros legfontosabb közlekedési vonalát, a nemrég felújított M3-as metrót az üzemképtelenné válás veszélye fenyegeti. A vasúti kocsik az orosz MWM Rt. jóvoltából teljesen megújultak, alkatrészellátása azonban az ukrajnai háború és az Oroszország elleni szankciók miatt megszakadt.
Bár maga az MWM nem szerepel az uniós szankciós listán, olyan termékeket gyárt, amelyek behozatalát az Európai Unió lehetetlenné tette, vagyis Magyarországot a cég nem tudja ellátni.
Újság Népszava a közelmúltban arról számolt be, hogy a Budapest Transit Zrt. hat hónapnyi korábban leszállított készletét használta fel a metróvonal elhasználódott vagy hibás alkatrészeinek cseréjére. Tudni lehetett, hogy ezek a készletek végesek, és a legrosszabb esetben az M3-as metrót is bezárhatják, ha elfogy. Ez megbénítaná Budapest legforgalmasabb metróvonalát, és nagy nehézségeket okozna a napi ingázóknak. Sürgősségi megoldásként a Fővárosi Kormányhivatal korábban felmentést adott ki, amely lehetővé tette, hogy az orosz cégtől idén január elejéig megérkezzenek a szükséges alkatrészek. Azóta azonban hat hónap telt el, és nem érkezett új alkatrész.
Az EU tagállamai június végén egyhangúlag megszavazták az Oroszország elleni 11. szankciócsomagot. Korábban arról szóltak a hírek, hogy Magyarország megvétózhatja, de ez nem történt meg. Sajtóhírek szerint azonban a magyar kormány kérhetett valamit a szavazatáért cserébe, mégpedig a Budapesti Tranzit Társaság és az M3-as metró mentességét.
Nem hivatalos hírek szerint
A 11. szankciócsomagról szóló tárgyalások során Magyarországnak sikerült elérnie, hogy a budapesti 3-as metró karbantartásához és felújításához szükséges orosz áruk és szolgáltatások lekerüljenek az importtilalom hatálya alá tartozó áruk és szolgáltatások listájáról”.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az orosz MWM szabadon exportálhatja Magyarországra a szükséges termékeket, valamint pénzügyi és műszaki segítséget is tud nyújtani az M3-as metrószerelvények projekthez.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium megerősítette Világgazdaság hogy a kormány EU-szinten Budapest nevében járt el. „Magyarország mindig a nemzeti érdeket képviseli a szankciós vitákban. Így van ez a nukleáris iparban, a földgáz- és olajellátásban, és így volt a budapesti tömegközlekedési rendszer működőképességének biztosításában is. Addig tárgyaltunk, amíg Magyarország számára kedvező döntés nem született” – közölte a tárca.
Kiemelt fotó a Facebook/BKK-n keresztül – Budapesti Közlekedési Központ