Magyarország és Kuvait egyaránt a sürgős ukrajnai béketárgyalások mellett áll – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kuvaiti külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, azzal érvelve, hogy a konfliktust csak diplomáciával lehet megoldani.
„Tekintettel saját történelmünkre, természetesen elítéljük a háborút” – mondta Szijjártó Szálem Abdullah Al-Dzsaber Al-Sabah sejkkel tartott közös sajtótájékoztatóján a minisztérium közleménye szerint. „Tekintettel saját történelmünkre, természetesen elkötelezettek vagyunk a szuverenitás és a területi integritás elvének védelme és tiszteletben tartása mellett. Mindkét ország azonban hisz a békés megoldásban.”
„Többször világossá tettük – kuvaitiak és magyarok is –, hogy ennek a háborúnak nincs megoldása a csatatéren, csak az áldozatok száma napról napra több” – mondta Szijjártó. „Ez a háború csak diplomáciával, csak tárgyalásokkal oldható meg.”
Szijjártó hangsúlyozta: sem Magyarország, sem Kuvait nem szállított fegyvert a háborúhoz, csak humanitárius segélyt. Ez nem változna, mondta, azzal érvelve, hogy a fegyverszállítások meghosszabbították a konfliktust, és több halálesetet okoztak.
“Tehát szeretnénk ismételten leszögezni, hogy ideje a béketábornak felpörgetni a hangerőt, mert… több ország van a világon, amely békét akar, mint ahány háborús pszichózisban szenved”
– mondta Szijjártó.
Eközben a miniszter arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború nem árnyékolhatja be „a terrorizmus példátlan globális fenyegetését”.
“Az Iszlám Államot még le kell győzni, és ha megnézzük, láthatjuk, hogy a terrorizmus felkapja a fejét Afganisztánban, Afrikában és egyre több helyen és kontinensen” – mondta.
A terrorizmus a migráció egyik fő oka, a kettő együtt „ördögi kört” alkot – mondta Szijjártó, aki szerint a terrorfenyegetettség tömeges migrációs hullámokhoz vezetett, amelyekbe beszivároghatnak a terroristák, így kijuthatnak az egyik részből. a világról a másikra.
„Ezért nagy jelentőséget tulajdonítunk a terrorizmus elleni globális küzdelemnek, és köszönjük Kuvaitnak, hogy ebben vezető szerepet vállalt, hiszen az ország az Iszlám Állam elleni globális koalíció éllovasa” – mondta Szijjártó.
Magyarország és Kuvait együttműködése szilárd alapokon nyugszik, ha a két ország globális kérdésekben való álláspontjáról van szó – mondta.
Szijjártó az Európai Unió és az Öböl-térség szorosabb együttműködését sürgette, mondván, ez mindkettő számára előnyös lenne.
Magyarország ezért elkötelezett azon álláspontja mellett, hogy az Öböl-menti Együttműködési Tanács tagállamainak állampolgárai számára lehetővé kell tenni a vízummentes utazást az EU útlevélmentes schengeni övezetébe, valamint az EU és az ÖET mielőbb szabadkereskedelmi megállapodást kell kötnie – mondta Szijjártó mondott.
„Amíg az Európai Unió meg nem teszi itt a szükséges lépéseket, addig nemzeti szinten minden lehetséges lépést megteszünk” – mondta a miniszter. Magyarország a lehető legnagyobb vízumpreferenciát kínálja kuvaiti állampolgároknak, a lehető legrugalmasabb, és “mindig igyekszünk a leggyorsabbak lenni” a kuvaiti vízumkiadásban – tette hozzá.
Közben Szijjártó elmondta, hogy a beruházásvédelmi megállapodásról szóló tárgyalások a végéhez közelednek, és szeptemberre összehívták a vegyes gazdasági bizottság ülését. A ma aláírt turisztikai megállapodás értelmében jövő nyáron közvetlen járatot is indítanak Budapest és Kuvait City között – tette hozzá.
Szijjártó az energiaügyi együttműködés fellendítésének fontosságáról is beszélt, mondván, a kuvaiti hatóságok olyan megoldást keresnek a magyar MOL olaj- és gázipari vállalatnál, amely elősegítheti a kimerülő olajmezők kitermelését.
Szintén a magyar Ganz mérnöki cég utódját választották Kuvait nagyfeszültségű villamosenergia-hálózatának jelentős részének karbantartására – mondta Szijjártó.
Ahogy ma korábban írtuk, Kuwaiti FM Budapesten: nagy fejlődési lehetőség a két ország között.