Évente mintegy 200 ezer hektoliter habzóbort állítanak elő Magyarországon, ezzel az ország a 10-11. legnagyobb pezsgőgyártó a világon – derült ki a Magyar Agrárkamara keddi közleményéből.
A közlemény szerint a Magyarországon megtermelt pezsgő 75-80 százalékát a hazai piacon értékesítik, negyedét-ötödét exportálják. A magyar export legfontosabb célországai idén Románia, Kanada, Észtország, Svédország és Lettország.
Azt is meg kell jegyezni, hogy a pezsgőpiac világszerte stabil növekedést mutat, mind mennyiségét, mind értékét tekintve, és a borászati termékek legdinamikusabb kategóriája. Magyarországon a 2000-es évek eleje óta szinte folyamatosan nő a pezsgőtermelés, amely a 2008-as gazdasági válság és a koronavírus-járvány idején megtorpant, de gyorsan helyreállt – tette hozzá a Magyar Agrárkamara.
A magyar pezsgőgyártás sikerességét mutatja a díjnyertes magyar habzóborok növekvő száma is.
Idén például négy platina- és kilenc aranyéremmel jeleskedtek a magyar termékek a világ legrangosabb bor- és pezsgőversenyén, a Decanter World Wine Awards-on. Idén 54 országból mintegy 18 000 pályamű nevezett a versenyre.

Az első Kreinbacher habzóborok 2014-ben debütáltak a Decanter World Wine Awards-on, és azóta is minden évben hatalmas elismerésben részesültek.
A magyar Kreinbacher Birtok Prestige Brut és Brut Classic habzóborai egy-egy aranyérmet nyertek a rangos versenyen. Ez már a nyolcadik egymást követő év, amikor a Kreinbacher Birtok a Decanter World Wine Awards éremlistáján szerepel habzóboraival. Kreinbacher József alapító 2002-ben vásárolta meg első szőlőültetvényeit a Balaton melletti Somló-hegyen, és alapította meg a birtokot, amely mára 60 hektárra nőtt.
A Kreinbacher borai és pezsgői egyedülállóak abban, hogy helyi fajtákra és a terroir több millió éves vulkáni örökségére épülnek.
A Kreinbacher habzóborok mellett a Sauska termékei is kiemelkedőek, díjnyertesek és nemzetközi hírűek. Az idei Champagne & Sparkling Wine Világbajnokságon, ahol csak habzóborokat bírálnak el, a magyarországi Sauska pezsgők két arany- és egy ezüstérmet nyertek. Huszonegy ország csaknem ezer habzóbora indult a rangos nemzetközi versenyen, amely végül 147 arany- és 249 ezüstéremmel járt. Sauska Brut és Sauska Brut Magnum egyaránt aranyérmet, míg Sausa Rosé Brut ezüstérmet kapott.

Sauska Brut az elmúlt években különböző rangos versenyeken kapott díjakat.
A Sauska pincészet Villányban, Magyarország egyik legkiemelkedőbb déli borvidékén található. A birtokot 2007-ben alapította a Sauska család azzal a céllal, hogy a birtok méretéhez képest optimális feldolgozó kapacitást alakítsanak ki, hogy a betakarítás időpontja, illetve a tárolás, azaz a minőség megválasztásában ne kössenek kompromisszumot.
Az elmúlt 20 évben a világ pezsgőtermelése 70 százalékkal nőtt, és mára a bortermelés nyolc százalékát teszi ki.
Európa adja a pezsgőtermelés 80 százalékát, mintegy 16 millió hektoliterrel. A pezsgőt világszerte fogyasztják ünnepekre, születésnapokra, esküvőkre, családi eseményekre, de aperitifként vagy koktélok részeként is, így a termék iránti kereslet mára egész évben stabil. A Magyar Agrárkamara közleménye szerint azonban elsősorban az év végén, az év utolsó négy hetében ugrik meg az eladások.
Kiemelt fotók a Facebookon keresztül