A magyarországi zsidóság helyzetéről a magyarországi zsidóság helyzetéről vitatkozott több magyar zsidó közösség vezetője és akadémikusa a Duna Intézet által szervezett konferencián 2023. február 28-án.
A vitát a Duna Intézet kutatói által szerkesztett „Antiszemitizmus Magyarországon: látszat és valóság” című kétkötetes könyv megjelenése alkalmából rendezték, amely a magyar zsidóság életét mutatja be a magyar zsidóság vezetőivel készült mélyinterjúkon keresztül. több zsidó civil szervezet és vallási közösség – áll a konzervatív agytröszt közleményében.
A rendezvényt Yacov Hadas-Handelsman, Izrael budapesti nagykövete nyitotta meg, aki rámutatott, hogy egy felmérés szerint
Magyarország és Olaszország a legbiztonságosabb hely a zsidóság számára Európában.
Arra is figyelmeztetett, hogy a modern kori antiszemitizmus gyakran izraelellenességként nyilvánul meg.
Kiss István, a Duna Intézet ügyvezető igazgatója elmondta, az antiszemitizmus ellen folyamatosan küzdeni kell, de a könyv tanulságai azt mutatják, hogy a negatív nyugati trendek ellenére is egyértelműen javult a helyzet Magyarországon az elmúlt évtizedben.
Jeffrey Kaplan, a Duna Intézet amerikai vendégmunkatársa, a könyv szerkesztője mondta ezt
a nyugati mainstream média gyakran torz képet fest Magyarországról, aminek a terepkutatások és az interjúk egyértelműen ellentmondanak.
Kovács András, a CEU professzora szerint az antiszemitizmus nem csak Izrael-ellenes érzelmekben és erőszakban nyilvánul meg, és az antiszemitizmus minden formája ellen küzdeni kell. Báruch Oberlander rabbi, a Chabad Lubavics mozgalom magyarországi alapítója és vezetője ismertette, hogy a haszid közösség hogyan segíti a magyar kultúra és hagyományok megőrzését a külhoni zsidó közösségekben.
Felszólalt még Yehuda Hartman, a Bar Ilan Egyetem professzora, Menachem Karen-Kratz független izraeli professzor, Szabó György, a Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) elnöke, Mordechai Inbari, az Észak-Karolinai Egyetem professzora, Schönberger Ádám, A MAROM Klub Egyesület elnöke, valamint Pécsi Tibor történész, az Élet Menete (Élet Menete) alapítvány történésze, oktatási szakértője.
Az előadók az antiszemitizmus kérdése mellett a magyarországi zsidóság demográfiai helyzetéről és történelmi tapasztalatairól, a holokauszt emlékezetéről, a zsidó kulturális élet jellemzőiről is szó esett. Az előadók megvitatták a zsidóság előtt álló jelenlegi kihívásokat, és ismertették nézeteiket arról, hogyan őrizhető meg a zsidó identitás, kultúra és hagyományok a 21. században.
Kiemelt fotó a Facebookon keresztül/Dohány utcai Zsinagóga