A magyar ingatlanpiac már nem annyira vonzó a külföldiek számára. A magyar ingatlanpiacon tavaly lebonyolított mintegy 125 ezer tranzakció közül 2524 esetben olyan külföldi befektetők voltak a vevők, akik nem az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség (EGT), illetve Svájc állampolgárai.
A magyar ingatlanpiacon nem volt jelentős áresés
Ahogy azt korábban megírtuk, a stagnálás és a lassan beköszöntő fordulópont ellenére a magyar ingatlanpiacon 2022 negyedik negyedévében még mindig magasabbak voltak az árak, mint egy évvel korábban. Az új lakások átlagos ára a KSH adatai szerint Magyarországon 54,5 millió forint (145 ezer euró) volt, 8,5 millió forinttal (22 ezer euróval) magasabb az előző évhez képest. Az átlagos négyzetméterár 900 ezer forinttal (2400 euró), 180 ezer forinttal (480 euróval) magasabb a 2021-es átlagárnál. Tavaly nem volt jelentős áresés a magyar ingatlanpiacon, ami szintén érintett a külföldi állampolgárok ingatlanvásárlási hajlandósága.
Mely országokból vásárolnak ingatlant az emberek?
Az ingatlanszerzési kérelmek többsége, 73 százaléka fővárosi házakat vagy lakásokat érintett – írja az infostart.hu. A fővárost Pest, majd Zala és Győr-Moson-Sopron megye követte a népszerű befektetési területek listáján. Továbbra is a kínai ingatlanvásárlók a legaktívabbak a magyar piacon, bár részesedésük a 2021-es 36,3 százalékról tavaly 31,5 százalékra csökkent. A kínaiak közül a fővároson belül a legnépszerűbb terület tavaly Angyalföld, Erzsébetváros és a X. kerület volt.
Az ukrán vásárlók aránya 2,5 százalékponttal nőtt
Újdonság, hogy 2,5 százalékponttal nőtt az ukrán vásárlók aránya az előző évi adatokhoz képest. Így 2022-ben az ukránok lettek a negyedik legnagyobb magyarországi ingatlant vásárló csoport. Az orosz befektetők aránya 2021-re közel 1 százalékponttal nőtt, Hévíz és a főváros XIII. kerülete továbbra is vonzó volt számukra. Az izraeli befektetők aránya 2 százalékponttal 7,41 százalékra emelkedett, az általuk kötött ügyletek közel fele a VI. kerületben zajlott.
A magyarországi ingatlanok jelentős hányadát, 5 százalék feletti részét is megszerezték tavaly az Egyesült Királyság polgárai, akik elsősorban a IX. kerületi lakásokat részesítették előnyben. Az amerikaiak fő célpontja az ügyletek közel 4,2 százalékában a Pest megyei Sóskút volt.