Nem szűnik a konfliktus a Schattendorf (Somfalva) és Ágfalva (Agendorf) közötti határátkelő körül. Miközben Thomas Hoffmann (SPÖ) Schattendorf polgármestere, Pék Zsuzsanna Ágfalva polgármesterével és Johannes Zink ügyvéddel közösen ismertette a két település közötti határátkeléssel kapcsolatos végleges terveit kedden a schattendorfi önkormányzati hivatalban. , több mint 30 tüntető érkezett a határ magyar oldalára, mivel az új megállapodás részletei már ismertté váltak – írja az ORF.
Építési munkálatok miatt március 1-jén lezárták a Schattendorf és Ágfalva közötti határátkelőt. Mint most kiderült, a határátkelőhelyen süllyesztett oszlopokat szereltek fel a forgalom megkönnyítése érdekében, ami mintegy 110 ezer eurójába került az önkormányzatnak.
Schattendorf polgármestere, Thomas Hoffmann szerint
a március óta lezárt határátkelő július 3-tól újranyitható. Az áthaladáshoz azonban engedély szükséges.
Az engedély 160 euróba kerül, ebből mintegy 140 eurót térítenek vissza Schattendorfban beváltható utalványok formájában. Mindez a schengeni övezet két országa között az Európai Unión belül, amelynek alapelvei közé tartozik az emberek és a munkavállalók mobilitása.
Az osztrák önkormányzat polgármestere azzal indokolta az intézkedést, hogy gondoskodni kell a helyi lakosok biztonságáról, a térségben ugyanis korábban is történtek súlyos közlekedési balesetek, a biztonsághoz pedig nem fűződik gazdasági érdek. Hangsúlyozta, hogy a határt nem zárják le, és bárki, aki rendelkezik a szükséges engedéllyel, szabadon használhatja, hozzátéve, hogy feloldják a korábban szintén problémás határátlépés határidejét. A polgármester korábban azt írta közösségi oldalán, hogy az intézkedés nem ütközik az Európai Unióban érvényes nyitott határok szabályával.
Az engedéllyel kapcsolatban Hoffmann azt mondta
Ha Schattendorf önkormányzata jóváhagyja a kérelmet, az autósok egy matricát kapnak, amelyet az autójuk szélvédőjére kell helyezni, és a határrendszer automatikusan felismeri az áthaladást.
Aki bármilyen módon visszaél a matricájával, annak visszavonják az engedélyét, és a jövőben nem igényelheti azt – tette hozzá.
Az engedély feldolgozása legfeljebb két hetet vesz igénybe, és az ORF szerint nem csak személyi okmányokra van szükség, hanem a jogosultság igazolására is, amely többek között azt bizonyítja, hogy a határátlépés nyomós személyes vagy személyes gazdasági érdekből történik. A beérkezett pályázatokról „szakértői testület” dönt.
Az intézkedés példátlan az EU-ban, és komoly jogi kérdéseket vet fel.
Az intézkedéssel összefüggésben megkerülhetetlen az a kérdés, hogy egy kisváros ellenőrizheti-e egy ország határátkelőjét, és van-e jogköre eldönteni, hogy ki lépheti át a határt, és az alkalmi utazók aggályairól nem is beszélve.
A sajtótájékoztatón több mint 30 tüntető, ingázó, nyugdíjas, valamint osztrák szimpatizáns érkezett a határ magyar oldalára, mivel az új berendezkedés részletei már ismertté váltak. Transzparensekkel hívták fel a figyelmet az uniós polgárok jogaira és a schengeni övezet szabályaira.
A sajtótájékoztatót követően Pék Zsuzsanna, Ágfalva polgármestere ismertette a magyar részről egybegyűltekkel a végelszámolás részleteit, míg a magyar oldalon Hoffmann polgármester nem jelent meg.
A polgármester előadása után heves vita alakult ki. Pék sem lelkesedett a megoldásért. Véleménye szerint az lenne az ideális, ha több utat építenének a környéken, ahol a forgalom és a határátlépések fokozódnak – írja az ORF.
Ungarn Heute megkereste a magyar Külügyminisztériumot az ügyben, de a cikk megjelenéséig nem kapott választ.
Via Ungarn Heute, Közreműködő kép: Facebook/ORF Magyarok