Svédországba érkezett hétfőn a magyar kormánypártok parlamenti küldöttsége. Korábban a Fidesz és a KNDP képviselői komoly kétségeiket fejezték ki Finnország és Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban. A két északi ország „hazugságokat terjeszt” Magyarországról – vélik a kormánypártok. Most Stockholmban és Helsinkiben akarják megvitatni az említett vádakat, de egy svéd lap már gengszternek bélyegezte Orbánt.
Orbán gengszter a tisztelet követeléséért?
A kormánypártok parlamenti delegációját a 444.hu szerint Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának vezetője vezeti. Ismert „atlantista”, a Fidesz régi tagja. A TT hírügynökségnek azt mondta, nagyobb tiszteletet érdemelnek – írta a 444.hu.
Íme a Facebook-bejegyzése a svéd képviselőkkel folytatott kétoldalú tárgyalásokat követően. Azt mondta, a svéd parlament létrehoz egy magyar baráti társaságot. Kiemelte a kölcsönös tisztelet fontosságát is:
A svéd Aftonbladet azt írta, hogy a svéd politikusoknak nem szabad olyan békülékenynek lenniük, mint Türkiye-val, mert ez a hozzáállás csak arra ösztönözte Erdoğan elnököt, hogy többet állítson. Hozzátették: a magyar kormány a gengszter módjára elvárja a tiszteletet ahelyett, hogy megérdemelné. Felhívták Orbán miniszterelnököt, Putyin barátját is. Az Aftonbladet a magyar kormány által indított rágalomhadjáratokról, valamint az egyetemek, a média és a bíróságok elfoglalásáról is írt.
Finnország és Svédország azután nyújtotta be ajánlatát, hogy Oroszország megkezdte Ukrajna invázióját. Ezt minden tagállam elfogadta és ratifikálta, kivéve Türkiét és Magyarországot.
Magyarország a legkevésbé fejlett országokat támogatja
Magyarország kész továbbra is méltányos szerepet vállalni a világ legkevésbé fejlett országainak stabilitásuk erősítésében és a jövőbeli migrációs hullámok megelőzésében való támogatásában – mondta a külügyminiszter kedden Katarban. Szijjártó Péter az ENSZ dohai konferenciáján elmondta, hogy a szomszédos ukrajnai háború negatív hatásai közvetlenül érintették Magyarországot – áll a tárca közleményében. Noha regionális, a háború következményei az egész világon érezhetőek – tette hozzá.
Elmondta, hogy a háború rávilágított a fennálló nemzetközi rendszer törékenységére, a globális élelmiszer- és energiaellátásban komoly kihívások jelennek meg, amelyek biztonsági kockázatokhoz vezethetnek. “Az élelmiszerhiány és a növekvő energiaárak komoly biztonsági kockázatokhoz vezethetnek az alacsony fejlettségi szinttel rendelkező és nem stabil országokban” – mondta. Ez könnyen vezethet szélsőséges ideológiák terjedéséhez és növekvő veszélyérzethez, amelyek a tömeges illegális migráció fő kiváltói közé tartoznak – mondta. Európát komoly biztonsági kockázatok fenyegetik kelet felől, és ilyen körülmények között alig tudna kezelni egy délről érkező kihívást, ami a megnövekedett illegális migráció formájában jelentkezik – tette hozzá.
Segélyek, vízgazdálkodás, egyetemek
„Az ukrajnai háború fényében minden eddiginél fontosabb a legkevésbé fejlett országok támogatása az illegális migráció további tömeges hullámainak megakadályozásában” – mondta. Magyarország készen áll arra, hogy továbbra is hozzájáruljon ezekhez az erőfeszítésekhez, és támogassa az ENSZ és az Európai Unió minden olyan kezdeményezését, amely az érintett országok támogatásának növelését célozza stabilitásuk növelése érdekében – mondta Szijjártó Péter. A korábbi kormányzati intézkedések között említette az Eximbank 760 millió dolláros hitelkeretét a legkevésbé fejlett országoknak az együttműködés elősegítése érdekében.
Emellett 250 millió dollár értékű segélyhitelet jelentettek be a vízgazdálkodás, az egészségügy és az élelmezésbiztonság helyzetének javítására – mondta. A koronavírus-járvány óriási kihívás elé állította a szegényebb országokat, Magyarország 1,7 millió adag oltóanyaggal járult hozzá a világ védelméhez – mondta. Tekintettel arra, hogy az oltóanyagkészletek továbbra is bőségesek, Magyarország kész ennek a hozzájárulásnak a növelésére – tette hozzá. Kiemelte azt is, hogy a magyar felsőoktatásban 715 ösztöndíjat ajánlanak a világ legkevésbé fejlett országainak hallgatói számára. Az idén benyújtott 9992 kérelemmel ez a szám növelhető – mondta.
Emellett Magyarország 65 projekten keresztül mintegy 8 millió dollárral támogatta a keresztény közösségeket az érintett országokban – mondta. „Ezer éves keresztény államisággal rendelkező országként felelősséget érzünk a világ rászoruló keresztény közösségeiért” – tette hozzá.
Forrás: MTI, 444.hu