Magyarország kormánya el akarja kerülni, hogy az Európai Unió „Kína-ellenes tömbbé” váljon – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Stockholmban, a rendszerszintű verseny helyett stratégiai együttműködést sürgetve.
“Egyáltalán nem értünk egyet azzal, ahogy bizonyos európai országok egyfajta rendszerszintű riválisként akarják meghatározni Kínát” – mondta Szijjártó az uniós külügyminiszterek informális találkozójának szünetében a tárca közleménye szerint.
Bár külső és belső törekvések is vannak arra, hogy az EU „egyfajta Kína-ellenes tömbbé” váljon, Magyarország ezt mindenképpen el akarja kerülni – mondta.
„Úgy gondoljuk, hogy az Európai Uniónak stratégiai együttműködésre kell törekednie Kínával” – tette hozzá.
Szijjártó az EU és Kína közötti erős gazdasági kapcsolatokat kiemelve rámutatott, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly elérte a 860 milliárd eurót, ennek 46 százaléka Németország, Franciaország és Olaszország volt.
„Nem a közép-európai országok Kína legnagyobb kereskedelmi partnerei, hanem a legnagyobb nyugat-európai országok” – mondta a miniszter.
Hangsúlyozta, hogy Kína GDP-je mára meghaladja az EU-ét. Míg 2010-ben Kína a világ GDP-jének mindössze 9 százalékát adta, szemben az EU 22 százalékával, a mai helyzet fordított: Kína a globális GDP 18 százalékát, az EU pedig 17 százalékát adja.
Szijjártó szerint értelmetlen lenne, ha a nyugat-európai országok meg akarnák szakítani Kína és Európa közötti gazdasági kapcsolatokat, megjegyezve az autóiparban kialakult „egyértelmű munkamegosztást Kelet és Nyugat között”.
A nyugati cégek gyártják az elektromos járműveket, a keleti cégek pedig az akkumulátorokat – mondta Szijjártó, hangsúlyozva, hogy „egyik sem működik a másik nélkül”.
„Azt javasoljuk, hogy a politika ne szóljon bele ebbe” – mondta Szijjártó. „Hagyjuk működni ezt a racionális, ésszerű gazdasági alapon kialakított munkamegosztást, hogy az európai gazdasági térség és Kína is megfelelően profitálhasson belőle.”