Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy az osztrák-magyar határ gyors átlépését, a helyi lakosok normális életkörülményeinek megőrzését a közlekedés tudatos szervezésével kell biztosítani. Az utóbbi időben sok probléma adódott a határátkelőnél, mert Ausztria útmunkákra hivatkozva egyoldalúan lezárt kettőt. Sok próbálkozás ellenére a döntés mögött álló burgenlandi önkormányzatoknak sem sikerült kommunikálniuk a határ túloldalán lévő magyar testületekkel.
Szijjártó Péter a Facebook-oldalán hétfőn megjelent bejegyzésében megjegyezte, hogy az elmúlt napokban több átkelőhelyen korlátozták a forgalmat az osztrák-magyar határ burgenlandi oldalán, és telefonon beszélgetett Hans Peter Doskozillal, a Burgenland tartomány vezetője hétfőn. Hozzátette: eddig konstruktív és tisztességes embernek találta a tartományi kormányzót, és e tekintetben nem csalódott a hétfői ülésen.
„Egyetértettünk abban, hogy a határátkelő infrastruktúrájának egyszerre két szempontot kell figyelembe vennie, azaz minél több ponton biztosítani kell a gyors átlépés lehetőségét anélkül, hogy a helyi közösségek életkörülményeit drámai módon rontaná” – szögezte le. A külügyminiszter azt is elmondta, hogy megkezdődnek az ügyben a szakértői egyeztetések, és a megbeszélések végén javaslatot tesznek.
Farkas Ciprián (Fidesz-KDNP) Sopron polgármestere a múlt héten a Facebook-oldalán jelentette be, hogy az ügyben levélben fordult Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterhez.
Ausztria korlátozni akarja a forgalmat az Ágfalva és Schattendorf közötti közúti átkelőhelyen azzal, hogy március 1-től útmunkákat végez a falun áthaladó úton, amely során nem lehet átlépni a határt.
Az építési munkálatok befejeztével az utat gyalogos területként használják, és csak rendkívüli körülmények között közlekedhetnek rajta. A polgármester jelezte: értesült arról, hogy az osztrák fél is korlátozni kívánja a forgalmat a Sopronkőhida és Sankt Margarethen (Szentmargitbánya) közötti közúti átkelőhelyen.
Farkas Szijjártónak írt levelében hangsúlyozta, hogy a Sopron-Klingenbach átkelő mellett ez a két átkelőhely biztosítja, hogy az Ausztriában dolgozó magyarok eljussanak a munkahelyükre. Azt mondta, meggyőződése, hogy az intézkedések sértik a mozgás és a munkavállalás alapvető szabadságát, az Európai Unió alapvető szabadságát.
Kiemelt fotó a Facebookon keresztül/Farkas Ciprián