Magyar IdőkMagyar Idők
  • Kezdőlap
  • Belföld
  • Nagyvilág
  • Gazdaság
  • Élet-Stílus
  • Szórakozás
  • Kultúra
  • Sport
  • Tech

Iratkozz fel

A legfrissebb híreket és frissítéseket Magyarországról és a világról közvetlenül postafiókjába kaphatja.

Mi a Hot

Ádám Martin rendhagyó gólpassza is kellett a győzelemhez

szeptember 26, 2023

A Lágymányosi-öböl átváltozásai – Hírhedt zátonyból rendezett gát, népstrandfürdőből vállalati üdülőtelep

szeptember 26, 2023

Mark Wahlberg azért lett producer, mert nem akart örökké Brad Pitt és Tom Cruise lepattanóira várni

szeptember 26, 2023
Facebook Twitter Instagram
Magyar IdőkMagyar Idők
  • Kezdőlap
  • Belföld
  • Nagyvilág
  • Gazdaság
  • Élet-Stílus
  • Szórakozás
  • Kultúra
  • Sport
  • Tech
Facebook Twitter Instagram
Magyar IdőkMagyar Idők
Itt vagy:Home » Csalónak nézték, és nem akarták kifizetni – így kaszált nagyot az első zseni tévés kvízgyőztes
Élet-Stílus

Csalónak nézték, és nem akarták kifizetni – így kaszált nagyot az első zseni tévés kvízgyőztes

július 2, 20238 perc olvasás
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp
Részvény
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp Email

A nyolcvanas években még az Egyesült Államokban is elég messze voltak attól, hogy Legyen Ön is milliomos!-nak nevezzenek el egy tévés kvízműsort. Az amerikai tévétörténet első, hatszámjegyű összegét kaszáló játékosának ki sem akarták fizetni a Press Your Luck című vetélkedőben szerzett 110 237 dolláros nyereményét, mert azt hitték, hogy csalt. Pedig a könnyű pénzért rajongó, munkanélküli fagyiárusként bemutatkozó ohiói hős ekkor éppen nem csalt, csak kihasználta az akkoriban újdonságnak számító videómagnókban rejlő lehetőséget – és a műsorgyártók súlyos hibáját. Utolsó éveit azonban rosszul sikerült valódi csalások után rejtőzködve kellett leélnie. A kvízjátékok első különc zsenijének, Michael Larsonnak a története következik.

1984. június 11. emlékezetes nap volt az amerikai televíziózás történetében. És nem csak azért, mert ezen a napon adta le a CBS a Press Your Luck (magyarul Nyomd meg a szerencséd) című vetélkedőjének azt az adását, melyben a kvízműsorok történetében először nyert egy játékos hatszámjegyű összeget. Hanem azért is, mert a vetélkedő rendszerét kiismerő szerencsevadászt először csalással vádolták, nem is akarták kifizetni – így a rekordnyeremény egyben a tévés kvízműsorok történetében addig soha nem látott botrányt okozott.

Az eredetileg 1983 és 1986 között a CBS tévécsatornán sugárzott Press Your Luck – melyet 2019 óta az ABC-n követhetnek újra az amerikai tévénézők – első verziójában három játékos mérkőzött meg egymással.

Azon a bizonyos napon a kvízjáték első szakaszában olyan kérdésekre kellett válaszolniuk a játékosoknak, hogy hány éves korban jelennek meg a szarkalábak az ember szemei körül, melyik bankjegyen szerepel Franklin Delano Roosevelt elnök arcképe, vagy mekkora magassarkút ajánl az egyik Los Angeles-i lap a miniszoknyákhoz.

CBS / Getty Images A Press Your Luck című vetélkedő versenyzői 1983-ban.

A leggyorsabb válaszadó – aki még a válaszlehetőségek elhangzása előtt bemondta a saját válaszát – egy helyes válasszal három pontot nyert, míg a többiek egyet. Az így begyűjtött pontok határozták meg azt, hogy a játék második szakaszában hányszor pörgethettek a játékosok.

A játék második szakasza a pénzgyűjtésről szólt. Ez úgy nézett ki, hogy a játékosok mögötti tábla, a Big Board 18 mezőjén különböző utazások, tárgy- és pénznyeremények, illetve az addig összegyűjtött nyereményüket lenullázó animált figurák, úgynevezett Whammyk váltogatták egymást sűrű egymásutánban.

Közben az is folyamatosan változott, hogy melyik mezőt választja ki a pörgető az előtte található piros gomb megnyomásával. A pörgetésekkel gyűjtött nyeremények pedig mindaddig összeadódtak, míg a játékos nem nyomott rá véletlenül egy pénzcsenő mezőre.

Azonban történetünk főszereplője, akinek botrányt okozó játékát nemrégiben a brit Sun című bulvárlap elevenítette fel, a kvízműsorok világának első igazán nagyot kaszáló zsenije, a vetélkedőért megszállottan rajongó Michael Larson – ahogy azt a lent megtekinthető, Good Morning Americának adott, 1994-es interjújában is elmondja – az ekkoriban újdonságnak számító videómagnója és megszámlálhatatlanul sok videókazetta segítségével rájött, hogy a pörgetés nem is olyan véletlenszerűen működött, mint ahogy azt a legtöbben feltételezték.

Ezt a hibát – illetve a pénznyeremény mellett újabb pörgetési lehetőséget adó bónusz mezőket – kihasználva a következő adásra csúszó nyereménygyűjtő szakaszban már végig egyedül pörgetett.

Az Ohióból származó, munkanélküli fagyiárusként bemutatkozó szakállas szerencsevadász – aki még azzal is elbüszkélkedett, hogy a stúdióban viselt öltönyét egy turkálóból szerezte pár centért – végül összesen 110 237 dollárt akasztott le a tévétársaságról. (Ez az összeg mai árfolyamon 320 245 dollárnak, azaz nagyjából 110 millió forintnak felel meg.)

A  tévétársaság vezetői és a műsorkészítők azonban a korábban soha nem látott pénzesőtől gyanút fogtak – hiszen ekkoriban a maximum, amit egy ilyen vetélkedőben nyerni lehetett, úgy 40 ezer dollár körül lehetett. Majd képkockáról képkockára végignézték az adást, és csalással vádolták meg Larsont, akinek a nyereményét először ki sem akarták fizetni.

Végül ugyan megkapta a pénzét, de mivel átlépte a tévécsatorna maximális nyereményre vonatkozó, 25 ezer dolláros korlátját, ezért rendhagyó módon nem hívták vissza a következő adásba, ahogy az ebben a műsorban is szokás volt a győztesekkel.

Hogyan is hackelte meg pontosan a játékot Michael Larson?

Michael Larson történetét közel 20 évvel a botrányos adás után a vetélkedőkre specializálódott kábeltévé, a Game Show Network is feldolgozta 2003-ban a Big Bucks: The Press Your Luck Scandal című kétrészes dokumentumfilmben – melyben nemcsak a műsor házigazdája, Peter Tomarken tért vissza narrátorként és riporterként, hanem Larson két ellenfele, Ed Long és Janie Litras is felelevenítették a játék izgalmait, illetve kipróbálták Larson trükkjét is.

De emellett Larson akkori élettársa, Teresa McGlynn – akivel két közös gyereket neveltek –, valamint testvére, James is megszólalt a filmben, lerántva a leplet a szemfüles játékos módszeréről.

CBS / Getty Images A Press Your Luck házigazdája, Peter Tomarken a műsor stúdiójában, háttérben a 18 mezős Big Boarddal.

A testvére szerint mindig a könnyű pénz után kajtató, akkor már a harmincas éveiben járó Larson valamivel a vetélkedőbe való jelentkezése előtt hagyta ott akkori munkáit – légkondiszerelő volt, nyáron pedig fagylaltoskocsit vezetett –, hogy kitalálja, mivel törhetne ki a munka jelentette mókuskerékből.

Az ötlet megtalálásához egy olyan tévészobát alakított ki magának, ahol több sorban egymásra rakott egy tucatnyi televíziót, és pár videómagnót, hátha az információs zajtól megvilágosodik. És közben a vetélkedőkre is rákattant.

Épp ekkor indult a Press Your Luck, a rekordnyereményekkel kecsegtető játék pedig azonnal akkora kedvence lett, hogy minden adást felvett, majd újra is nézte azokat. Kutakodása közben pedig két olyan hibát is talált a játék rendszerében, amiket aztán az előnyére tudott fordítani:

  • a műsorhoz használt, ekkor még elég kezdetleges technológia miatt a gombnyomás előtti pörgetés mindig ugyanabban a megadott sorrendben váltogatta a kiválasztott mezőt;
  • ráadásul ezek között a mezők között volt két olyan is, amelyikre soha nem került nyereménynullázó.

Ezeknek a hibáknak, a jó reflexeinek – és egy kis szerencsének – köszönhetően Michael Larson nemcsak a nyereményével ért el rekordot, hanem a műsoridőt is rekordhosszúságúra nyújtotta, amikor a második pénzgyűjtő körben már végig egyedül pörgetett, amit aztán külön adásban tűztek műsorra az eredetileg június 8-án sugárzott műsor folytatásaként.

A játékmenet hibáját kihasználó különc zsenitől először annyira lefagytak – az adást kockáról kockára visszanéző – CBS-fejesek, hogy nem akarták kifizetni, de aztán rájöttek, hogy nem követett el csalást, és a nyereményét is odaadták neki – illetve a játékmeneten is változtattak.

A könnyű pénz hajszolása vitte sírba

A dokumentumfilm elején Michaelt különös figurának mutatják be közeli hozzátartozói. Egykori párja szerint Larson mindenkinél okosabbnak képzelte magát, és ha rákattant valamire, akkor annak kényszeresen a megszállottjává vált. Amikor például a szerencsét hozó Press Your Luckot elemezte, annyira nem foglalkozott semmi mással, hogy élettársa azt fontolgatta: el fogja hagyni.

Bátyja, James pedig már az első pár percben leszögezte, Michael végzete az volt, hogy túl gyorsan akart túl sok pénzt szerezni.

A szüleivel és három testvérével Ohióban felcseperedett Michael első csibészsége egyébként az volt, hogy édességet csempészett az iskolába, amit aztán az osztálytársainak értékesített. Felnőttként pedig már egészen profi volt a kiskapuk megtalálásában.

  • Egyszer egy bank olyan akciót hirdetett, hogy minden új ügyfelüknek adnak pár száz dollárt – erre Michael egymás után többször is bement különböző neveken számlákat nyitni a bank egyik fiókjába, majd a pénzt még aznap kivette, és gyorsan meg is szüntette a számlákat.
  • Máskor a rokonai nevében kamucégeket hozott létre a tudtuk nélkül, ahova bejelentette saját magát, és így folyamodott különböző támogatásokhoz anélkül, hogy valóban dolgozott volna.

A vetélkedő válogatására is egy megható, ám egyúttal megkérdőjelezhető sztorival állt elő. Ott ugyanis azt állította, hogy a fagyiskocsiját is eladta azért, hogy legyen pénze a Los Angeles-i útra, ami miatt még a kislánya születésnapját is ki kell hagynia. De ez az egyetlen esélye arra, hogy a lányát boldoggá tegye a tökéletes születésnapi ajándékkal. (Bár utóbbi valóban igaz volt, Michael ekkor már két váláson is túl volt, és három különböző nőtől születtek gyermekei – vagyis valószínűleg nem lehetett egy mintaapa.)

A kisstílű csalóból kvízes profivá avanzsáló Michael rögeszméit párja, Teresa azután unta meg, hogy a lakóhelyükön fogható egyik rádió játéka miatt – melyben több tízezer dollár nyereményt ajánlottak annak, aki ráismert az adásban felolvasott sorozatszámra a birtokában lévő egydolláros bankjegyen – az egész nyereményét kivette a bankból egydollárosokban. Abban a reményben, hogy az így megnövelt esélyeivel majd nyerni fog.

Azonban hiába töltött el a pár megszámlálhatatlanul hosszú időt azzal, hogy a rádióban beolvasott sorozatszámokat kutatták az otthonukban felhalmozott egydollárosokon, Michaelt végül elhagyta a szerencséje. Egyik este, amikor nem voltak otthon, betörtek hozzájuk, és az addigra megmaradt 100 ezer dollár felét ellopták.

Ez az ügy mind a mai napig nem oldódott meg, de Michael elkezdte azzal vádolni az általa terrorban tartott Teresát, hogy ő is közreműködött a lopásban, ezért Teresa úgy döntött, magához veszi azt az ötezer dollárt, amit eldugott a nyereményből, és a biztonságuk érdekében az édesanyjához költözött a két gyerekével együtt.

Michael ezután csupán egyszer kereste egykori élettársát telefonon, de Teresa elmondása alapján ekkor is csak a pénzét követelte rajta.

A pénzhajhászásba belebolonduló különc életében ezután  balszerencsés időszak következett: ekkor már komolyabb csalásokban utazott, és élete utolsó éveit is bujkálásban töltötte, mivel egy piramisjátékban betöltött vezető szerepe miatt a hatóságok le akarták tartóztatni. Michael Larson 1999-ben hunyt el, rendkívül fiatalon, 49 éves korában, szájrákja szövődményeiben.

Kiemelt kép: A Test Your Luck főiskolai különkiadásának versenyző 1983-ban. (CBS / Getty Images)

Kapcsolódó cikkek

Százmilliós nászajándékot szán szerelmének a Kőgazdag Fiatalokból ismert Csabi

Által Személyzetszeptember 26, 2023

„Kicsit lefagyott a vesém” – mondta Zimány Linda, akivel a Reggeli stúdiója helyett a kertben beszélgettek

Által Személyzetszeptember 25, 2023

Végstádiumos rákbetegnek blöffölte magát, hogy összeszedje a 10 ezer dolláros beugrót a póker-vb-re

Által Személyzetszeptember 25, 2023

Felvitt egy 50 kilós sziklát a Tátrára, hogy magasabb legyen a hegy

Által Személyzetszeptember 25, 2023
Hozzászólni

Leave A Reply Cancel Reply

Szerkesztőségi

A Lágymányosi-öböl átváltozásai – Hírhedt zátonyból rendezett gát, népstrandfürdőből vállalati üdülőtelep

Által Személyzetszeptember 26, 2023

Mozgalmas százötven évet tudhat maga mögött a Lágymányosi-öböl és a Kopaszi-gát. Pezsgő sport- és strandélet…

Mark Wahlberg azért lett producer, mert nem akart örökké Brad Pitt és Tom Cruise lepattanóira várni

szeptember 26, 2023

A Lego feladta, hogy újrahasznosított műanyagból legyenek a kockái

szeptember 26, 2023

Százmilliós nászajándékot szán szerelmének a Kőgazdag Fiatalokból ismert Csabi

szeptember 26, 2023
Kövess minket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Instagram
  • YouTube
  • Vimeo

Iratkozz fel

A legfrissebb híreket és frissítéseket Magyarországról és a világról közvetlenül postafiókjába kaphatja.

Legfrissebb hírek

Megdőlt a női maratonfutás világrekordja Berlinben

Által Személyzetszeptember 25, 2023

WWF: A környezetvédelem utolsó bástyáit is ledönti a kormány

Által Személyzetszeptember 25, 2023

A KSH 559 ezer forintos átlagkeresetet mért

Által Személyzetszeptember 25, 2023

Magyar Idők is one of the most trusted news sources in Hungary, A legfrissebb híreket és frissítéseket Magyarországról és a világról közvetlenül postafiókjába kaphatja.

Jelenleg új partnerségeket fogadunk el.

Email: [email protected]

Választásaink

Ádám Martin rendhagyó gólpassza is kellett a győzelemhez

szeptember 26, 2023

A Lágymányosi-öböl átváltozásai – Hírhedt zátonyból rendezett gát, népstrandfürdőből vállalati üdülőtelep

szeptember 26, 2023

Mark Wahlberg azért lett producer, mert nem akart örökké Brad Pitt és Tom Cruise lepattanóira várni

szeptember 26, 2023

Iratkozz fel

A legfrissebb híreket és frissítéseket Magyarországról és a világról közvetlenül postafiókjába kaphatja.

Facebook Twitter Instagram Pinterest TikTok
  • Kezdőlap
  • Adatvédelmi irányelvek
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolatba lépni
© 2023 Magyar Időkben. Minden jog fenntartva.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.