Cikkünk új információkkal frissül…
Több mint tizenkét órával az urnazárás után továbbra sem volt világos a Törökországi választások kimenetele. Az előzetes eredmények szerint sem Recep Tayyip Erdogan elnök, sem fő riválisa, Kemal Kilicdaroglu nem szerezte meg a győzelemhez szükséges szavazatok többségét. Az Anadolu török hírügynökség adatai szerint 98.64 százalékos feldolgozottség mellett Erdogan a szavazatok 49.35 százalékával vezet, és közölte: hisz benne, hogy képes lehet győzelemre. Eközben Kilicdaroglu – aki eddig pontosan 45 százalékot kapott – arról beszélt, hogy a második fordulóban megnyeri a választást.
A végleges eredményeket még nem hozták nyilvánosságra, de valóban egyre valószínűbbnek tűnik a második forduló, és az is látszik, hogy Erdogan pártja többséget fog szerezni a parlamentben.
Közben hétfőn reggel a török líra árfolyama kéthavi mélypontra süllyedt. A dollárral szemben március 10-e óta először gyengült 19,70-ig, igaz, aztán visszakapaszkodott a 19,66-os szintre. A török fizetőeszköz az év eleje óta egyébként már öt százalékot veszített az értékéből.
Az idei elnökválasztás tétje nemcsak az, hogy ki vezeti majd Törökországot, hanem az is, hogy az ország visszatér-e a szekulárisabb, demokratikusabb útra, illetve hogy miként kezeli majd a súlyos megélhetési válságot, és hogyan az Oroszországgal, a Közel-Kelettel és a Nyugattal fenntartott kapcsolatait.
Kilicdaroglu, aki korábban is magabiztosan állította, hogy ő lesz a befutó, türelemre intette támogatóit, és azzal vádolta Erdogan pártját, hogy beavatkozik a szavazatszámlálásba és az eredmények közlésébe. Erdogan azonban szemmel látjatóan jobban teljesített, mint azt a választások előtti közvélemény-kutatások előre jelezték.
Már 2,6 millió szavazattal megelőztük legközelebbi riválisunkat. Arra számítunk, hogy ez a szám a hivatalos eredményekkel tovább nő
– idézte Erdogan elnököt a Reuters. A The Guardian című brit lap beszámolója szerint az elnök azt mondta: „A tény, hogy a választási eredmények még nem véglegesek, nem csökkentik annak a ténynek a jelentőségét, hogy nemzetünk egyértelműen mellettünk döntött”.
Az eredményt várva vasárnap este Erdogan több ezer szavazója gyűlt össze a párt ankarai székháza előtt, a hangszórókból pártindulók szóltak, zászlót lengettek, sokan az utcán táncoltak. A választások előtti közvélemény-kutatások nagyon szoros versenyt jeleztek, de a hatpárti ellenzéki szövetség élén álló Kilicdaroglunak csak mérsékelt előnyével számoltak. Pénteken két kutatás is az ötven százalékos küszöb fölé mérte őt.
„A második fordulóban egészen biztosan megnyerjük ezt a választást. Ezt mindenki látni fogja. Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy Erdogan nem kapta meg a várt közbizalmat. A társadalomban a változás iránti igény meghaladja az ötven százalékot” – mondta az eredményeket értékelve a hatpárti ellenzék jelöltje.
A 85 millió lakosú ország – amely hosszú ideje küzd a rendkívül magasra szökő inflációval – most két hétig tartó bizonytalanságra készül, ami megrázhatja a piacokat, és elemzők a helyi valuta és a tőzsde ingadozására számítanak.
A következő valószínűleg a leghosszabb két hét lesz Törökország történetében, és sok minden fog történni. Jelentős esésre számítok az isztambuli tőzsdén és sok ingadozásra a valutában
– idézi szintén a Reuters Hakan Akbast, a török Strategic Advisory Services elemző és tanácsadó cég igazgatója.
Az államfőválasztáson a jelenlegi elnök, Recep Tayyip Erdogan fő riválisa Kemal Kilicdaroglu volt, aki 2010 óta a legnagyobb ellenzéki tömörülésnek, a kemalista Köztársasági Néppártnak (CHP) az elnöke. Rajtuk kívül versenyben van még Sinan Ogan volt jobboldali parlamenti képviselő is, de az ő esélyei messze elmaradnak vetélytársaiétól. Erdogannak csütörtökig volt egy harmadik kihívója is, Muharrem Ince, de ő visszalépett, egyébként szintén alacsony támogatottsággal bírt. A törökországi vákasztásokról szóló vasárnapi cikkünt itt olvasható vissza.